Ortaokul matematik öğretmenlerinin asal sayılar ve aralarında asal sayılar konusuna ilişkin pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi
Analysis of the pedagocical knowledge of secondary school math teachers concerning prime numbers and relatively prime numbers
  1. Tez No: 873966
  2. Yazar: NURŞEN CENİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada ortaokul matematik öğretmenlerinin asal sayılar ve aralarında asal sayılar konusuna yönelik pedagojik alan bilgilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada pedagojik alan bilgisinin konu alan bilgisi, öğrencileri anlama bilgisi ve öğretimsel strateji bilgisi alt bileşenleri incelenmiştir. Konu alan bilgisinin içeriği asal sayılar ve aralarında asal sayıların tanımını doğru yapabilme, kavramları açıklayabilme, sorulara doğru cevap verebilme, hedef ve amaçları açıklayabilmedir. Öğrencileri anlama bilgisinin içeriği öğrencilerin sahip oldukları öğrenme zorlukları, hataları ve kavram yanılgılarını belirleyebilme ve nedenlerini açıklayabilme, öğrencilerin hazırbulunuşluklarını tespit edebilmeleridir. Öğretimsel strateji bilgisi, ders anlatım sürecine uygun strateji, yöntem ve teknik bilgisine sahip olma, konunun öğretimi için uygun olanı belirleyebilme ve öğrencilerin kavram yanılgılarını giderip, hatalarını düzeltebilmeyi içermektedir. Matematik öğretmenlerinin asal sayılar ve aralarında asal sayılar konusundaki PAB düzeyini belirlemek için nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Çalışmanın katılımcıları Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ilimizde MEB'e bağlı ortaokullarda görev yapan 12 matematik öğretmeninden oluşmaktadır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından geliştirilen Asal Sayılar Bilgi Testi (ASBT), görüşme ve gözlem (Ders Gözlem Formu (DGF)) olarak belirlenmiştir. Verilerin analizi içerik analizi yöntemi ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda matematik öğretmenlerinin PAB alt bileşenlerine yönelik konu alan bilgisinin zayıf olduğu belirlenmiştir. Öğretmenlerin asal sayılar ve aralarında asal sayılar konusunda negatif tam sayıları dahil etmeyerek tanım verdikleri ve soruları cevaplandırdıkları görülmüştür. Öğrencileri anlama bilgisi bileşeninde katılımcıların bilgilerinin istenilen düzeyde olduğu ayrıca konu alan bilgisi ve öğretimsel strateji bilgisi bileşenlerine göre daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Öğretimsel strateji bilgisi bileşeninde zayıf oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenlerin strateji, yöntem ve teknik kavramlarını birbirine karıştırdıkları ama buna rağmen derslerinde kullandıkları görülmüştür. Katılımcıların en fazla sunuş yoluyla öğretim stratejisi, buluş yoluyla öğretim stratejisi ve soru cevap tekniğini kullandıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to analyze the pedagocical content knowledge of secondary school math teachers concerning prime numbers and relatively prime numbers. In the study, the subcomponents of pedagogical content knowledge, subject matter knowledge, knowledge of understanding student and instructional strategies were examined. The content knowledge refers to differentiate between prime numbers and relatively prime numbers correctly, to explain the concepts, to answer the questions correctly and to explain goals and objectives. The content of the knowledge of understanding students is being able to identify students learning difficulties, mistakes and misconceptions and explain their reasons, and to determine students readiness. The knowledge of teaching strategies means to have appropriate strategy, method and technical knowledge that is suitable for teaching process, to identify the most proper strategies for the lesson and overcome misconceptions of students, help them make sense of the correct version of the concepts. Holistic case study desing has been used as a qualitative research method to determine the level of pedagogical content knowledge of math teachers on the subjects of prime numbers and relatively prime numbers. Participants consist of 12 math teachers work in a state school affliated with the Ministry of National Education in southeastern region of Anatolia. Data collection tools are the Prime Numbers Knowledge Test, interview and lesson observation form developed by the researcher. Content analysis has been conducted as a method of data analysis. The result of the study shows that math teachers are identified as insufficient in their subject knowledge regarding the subcomponents of pedagogical content knowledge. It has been observed that the teachers do not tend to include the negative integers teaching the subject of prime numbers and relatively prime numbers, solely giving definition of the concept and answering the questions. It has been determined that the knowledge of the participants in the component of knowledge of understanding students characteristics are at the desired level and that they are more successful than the components of subject matter knowledge and instructional strategy knowledge. The research has indicated that the teachers are in sufficient in the knowledge of teaching strategies. It has been observed that the teachers confuse the terms of strategy, method and technical concepts in spite of using all of them during their lessons. It has been determined that the teachers use expository teaching approach, discovery learning technique and question and answer technique the most.