Edmund Burke muhafazakârlığının aydınlanma düşüncesinin devrimci niteliğine eleştirisi
A criticism from Edmund Burke's conservatism on revolutionary characteristics of the enlightenment age
  1. Tez No: 873967
  2. Yazar: KÜBRA NUR DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KESGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Aydınlanma Batı'da 18. yy' da toplum ve insanlardaki köklü değişimlerin yaşandığı bir dönemi simgelemektedir. Edmund Burke 1729 yılında dünyaya gelmesiyle Aydınlanma döneminde yaşanan gelişmelere şahit olmuş bir filozof olarak karşımıza çıkmaktadır. Burke Aydınlanma döneminin bir parçası olması bakımından dönem hakkında birçok değerlendirmede bulunmuştur. Değerlendirmelerinin ana temasını dönemde yaşanan köklü değişimlere yönelik eleştirileri oluşturmaktadır. Bahsi geçen eleştirel tavrı dönemi yıkıcı boyutuyla değerlendiren kimi insanların ilgisini çekmiştir. Bu durum zamanla Edmund Burke'ün düşüncesi çevresinde oluşan muhafazakâr ideolojinin temellerinin atılmasında önemli bir yere sahip olmuştur. Muhafazakâr düşünce, Aydınlanmayı eleştirerek süregelen zaman içerisinde hala varlığını sürdürmektedir. Muhafazakâr ideolojinin Aydınlanma dönemine karşı yöneltmiş olduğu eleştiriler arasında mutlak akıl ve bireysellik, akılcılık/kurgusalcılık yaklaşımına yönelik ve devrim niteliğindeki köktenci yaklaşıma yönelik eleştiriler yer almaktadır. Çalışmanın temel amacı eleştiriler çerçevesinde Aydınlanma döneminin ve muhafazakâr ideolojinin insanı toplumda nasıl konumlandırıldığını anlamak ve açıklamaktır.
Özet (Çeviri)
The Enlightenment symbolizes an era in which radical changes took place in society and individuals in the west in the 18th century. Edmund Burke appears as a philosopher who witnessed developments occuring in the Age of Enlightenment with being born in 1729. Burke made various evaluations on the era owing to being a part of the Age of Enlightenment. His criticisms towards drastic changes that took place during the age comprise the main theme of his evaluations.His critical attitude aforesaid aroused interest of some people who assessed the age from its destructive aspect. In time, this instance had a significant effect on the foundation of conservative ideology which originated around Edmund Burke's thoughts. Conservative idea still continues to exist in the course of time by criticising the Enlightenment. Among the criticisms directed towards the Enlightenment by conservative ideology are absolute reason and individualism, and ciriticsms towards rationalism/fictionality approach, and criticisms towards revolutionary fundamentalist approach. The main objective of this study is to comprehend and explain the way the Age of Enlightenment and conservative ideology base human beings in society within the framework of criticisms.