Benlik sunumları bağlamında Goffman'ın Dramaturjik yaklaşımı: Black Mirror örneği
Goffman's Dramaturgical theory in the context of self-presentations: The example of Black Mirror
  1. Tez No: 873965
  2. Yazar: UTKU ÇIRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURTAZA TALHA ALTINKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
İnsanlar, tarihin ilk aşamasından itibaren kendini var edebilmek adına diğer insanlarla iletişim kurarak bir sosyal etkileşimin parçası olmuştur. Kişi, diğer kişilerle kurduğu etkileşimler sonucu sosyal ve toplumsal yaşam içerisinde bir rol kazanır. Benlik kavramı, bu rolün ortaya çıkışında önemli bir işleve sahiptir. Sosyal yaşam içerisinde sahip olduğu role uygun davranışlarda bulunmak isteyen birey, bir benlik sunumu sergiler. Erving Goffman öne sürdüğü Dramaturjik yaklaşım ile birlikte, kişiler arası benlik sunumlarının günlük yaşam içerisindeki küçük detaylarla bile toplumsal yaşama etki edebildiğini belirterek benlik kavramı üzerine özgün bir yaklaşım geliştirmiştir. Yanı sıra, Goffman'ın yaklaşımında öne çıkardığı saptamalar, günümüz dünyasında karşılıklarının bulunabilmesi açısından literatür içerisinde geçerliliğini koruyan, önemli bir yere sahiptir. Bu çalışmada benlik sunumları bağlamında Goffman'ın Dramaturjik yaklaşımı ele alınarak Black Mirror (2011) dizisinin genel yapısı ve beş bölümü analiz edilmiştir. Black Mirror dizisi, Goffman'ın yaklaşımına benzer şekilde, dijital kültür içerisinde kişilerin benlik sunumlarının toplumsal ve sosyal yönünü öne çıkarmaktadır. Çalışma sonucunda, Goffman'ın yaklaşımının dizi bölümlerinin ele aldığı anlatılar ile kurduğu benzerlikler saptanmıştır. Böylelikle benlik sunumu kavramının, dijital kültürün merkezinde yer aldığı günümüz dünyasındaki karşılıkları somutlaştırılarak ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
People have been part of social interactions since the early stages of history in order to establish their existence by communicating with others. Through interactions with other individuals, a person gains a role in social and societal life. The concept of self plays a significant role in the emergence of this role. An individual who aims to behave in accordance with the role they have in social life, reflects a self-presentation. Erving Goffman, with his Dramaturgical Theory, has developed an original perspective on the concept of self by stating that interpersonal self-presentations can have an impact on social life even with small details in everyday life. Furthermore, the observations highlighted in Goffman's approach hold an important place in the literature since they maintain their validity in today's world and have counterparts that can be found. In this study, Goffman's Dramaturgical Theory is discussed in the context of self- presentations, and the general structure and five episodes of the Black Mirror (2011) series are analysed. Similar to Goffman's theory, the Black Mirror series emphasizes the societal and social aspects of individuals' self-presentations within digital culture. As a result of the study, similarities between Goffman's theory and the narratives addressed in the series episodes were identified. As a result, the equivalents of the concept of self-presentation in today's world, where digital culture takes centre stage, have been concretised and revealed.