Hayek'in neo liberal felsefesi bağlamında devlet, özgürlük ve adalet
State, freedom and justice in the context of Hayek's neo-liberal philosophy
- Tez No: 873968
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmanın amacı Friedrich Von Hayek'in (1899-1992) neo liberal felsefesi bağlamında devlet, özgürlük ve adalet teorisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda tez üç ana bölüm olarak yazılacaktır. İlk bölümde liberalizmin başlangıcı, tarihsel süreç içinde ilerlemesi, liberal siyasal felsefenin genel özellikleri ve liberalizmin türleri ele alınacaktır. İkinci bölümde neo liberalizmin önemli bir temsilcisi olan Hayek'in hayatı, eserleri ve içine doğmuş olduğu koşullar incelenerek, Hayek'i neo liberal felsefeye yönelten sebepler anlaşılmaya çalışılacaktır. Üçüncü bölümde ise Hayek'in neo liberal felsefesi detaylı bir şekilde incelenecektir. Devlet, özgürlük ve adalete yönelik fikirlerinin daha iyi bir şekilde anlaşılabilmesi için sırasıyla kendiliğinden doğan düzen, serbest piyasa ekonomisi, sınırlı devlet teorisi, bireycilik ve kolektivizm, negatif özgürlük ve adalet hakkındaki görüşleri incelenecektir. Sonuç bölümünde ise Hayek'in neo liberal felsefesine yönelik değerlendirmemiz yazılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the theory of state, freedom and justice in the context of the neo-liberal philosophy of Friedrich Von Hayek (1899-1992). For this purpose, the thesis will be written in three main parts. In the first part, the beginning of liberalism, its progress in the historical process, the general characteristics of liberal political philosophy and the types of liberalism will be discussed. In the second part, the life, works and conditions of Hayek, an important representative of neo-liberalism, will be examined and the reasons that led Hayek to neo-liberal philosophy will be tried to be understood. In the third chapter, Hayek's neo-liberal philosophy will be examined in detail. In order to better understand his ideas about the state, freedom and justice, his views on spontaneous order, free market economy, limited state theory, individualism and collectivism, negative freedom and justice will be examined respectively. In the conclusion section, our evaluation of Hayek's neo-liberal philosophy will be written.