Spor yöneticilerinin genel öz yeterlik ve çatışma yönetim tarzı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi: Kocaeli örneği
Evaluation of the relationship between general self-efficacy and conflict management style of sports managers: A case of kocaeli
- Tez No: 874027
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda Kocaeli ilindeki spor yöneticilerinin (Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yöneticileri, özel spor tesisi yöneticileri ve spor kulübü yöneticileri) genel öz yeterlik ile çatışma yönetim tarzları arasındaki ilişkinin medeni durum, eğitim durumu, deneyim yılı ve görev yeri değişkenleri ile değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın araştırma grubunu Kocaeli ilinde spor yöneticisi olarak görev yapan 239 kişi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, Alpay'ın (2010) Türkçeye uyarladığı Genel Öz Yeterlik Ölçeği ile Rahim (1983) tarafından geliştirilen Şirin (2008) tarafından Türkçeye uyarlanan Rahim Örgütsel Çatışma Envanteri ROCI II. Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 programıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, it was aimed to evaluate the relationship between general self-efficacy and conflict management styles of sports managers (Provincial Directorate of Youth and Sports managers, private sports facility managers, and sports club managers) in Kocaeli province, considering variables such as marital status, educational status, years of experience, and place of duty. The research group of the study consists of 239 sports managers working in Kocaeli province. The data for the research were collected using the General Self-Efficacy Scale adapted to Turkish by Alpay (2010) and the Rahim Organizational Conflict Inventory ROCI II Scale, developed by Rahim (1983) and adapted to Turkish by Şirin (2008). The data were analyzed using the SPSS 26.0 program.