Trevor Wye ve Peter - Lukas Graf: flüt metotlarının karşılaştırılması
Trevor Wye and Peter - Lukas Graf: A comparison of flute methods
  1. Tez No: 874032
  2. Yazar: TÜRKOL ÇANKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE BİRGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tahta Nefesli enstrümanlar ailesinde yer alan Flüt farklı okullara, ekollere ve temsilcilere sahip bir enstrümandır. Bu ekollerin her biri kendi tekniklerini, bilgilerini ve öğretilerini içeren metotlar yazmış, yüzyıllar boyunca uygulanan yöntemlerini, disiplinlerini, yaklaşımlarını ve çalışma tekniklerini, zamanla yaşanan teknik ve pedagojik gelişmelerle birlikte, sürekli yenileyerek gelecek nesillere aktarmış ve katkı sağlamışlardır. Flüt eğitimi için yazılan metotlar eğitim seviyesini yükselterek daima daha ileri seviyelere taşımakta ve dünyanın birçok ülkesinde flüt eğitiminin temel kaynakları olarak kullanılmaktadır. Flüt, Avrupa ülkelerindeki gelişmiş eğitim ve metotlar aracılığıyla dünya genelinde önemli bir çalgı olarak kabul görmüş ve müzik eğitiminin temel taşlarından birini oluşturmuştur. Özellikle 20. yüzyıl, flüt eğitimine yönelik önemli bir dönüm noktası olmuş ve birçok ülkede flüt öğretimi için yeni materyallerin üretilmesine ilham vermiştir. Bu dönemde, flüt eğitiminde kullanılan metotlar ve pedagojik yaklaşımlar önemli bir çeşitlilik göstermiştir. Bu çalışmada flüt eğitiminde önemli yer alan 20. yüzyıl flüt metot yazarlarından Trevor Wye ile aynı yüzyılda yaşamış Peter-Lukas Graf'ın flüt metotları içerik yönünden incelenmiş, karşılaştırılmış, metotların içerikleri arasındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenmiş ve her iki yazarın yaklaşımları değerlendirilmiştir. Her iki yazar da flüt alanında uzmanlaşmış ve kendilerini flüt sanatına ve eğitimine adamış isimlerdir. İncelenen metotlar, flüt eğitimi literatüründe önemli referans kaynaklarıdır. Yazarların metotları, flüt eğitiminde, flüt çalma becerilerini adım adım geliştirmek isteyen öğrenciler için hangi yaklaşımı tercih edebileceklerini anlamaları konusunda detaylı bir kaynaktır. Bu çalışmada iki metodun karşılaştırmalı olarak ele alınarak ton, teknik, artikülasyon, entonasyon, vibrato ve nefes alışverişi teknikleri açısından hangi niteliklere sahip olduğu belirlenmesi amaçlanmıştır. Flüt eğitimindeki okullaşma ve standartlaşmanın önemi, bu çalgının evriminde önemli bir rol oynamıştır. Trevor Wye ve Peter-Lukas Graf gibi öncü flüt eğitimcileri, öğrencilere temel ve ileri düzeyde teknikleri öğretme konusunda önemli katkılarda bulunmuşlardır. Bu çalışma, bu önemli flüt metotlarının karşılaştırmalı analiziyle, flüt öğrencilerinin ve öğretmenlerinin bilgi birikimlerini genişletmeye ve flüt eğitiminde yeni ufuklar açmaya yönelik bir katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The flute is an instrument in the family of woodwind instruments with different schools, ecoles and representatives. Each of these schools has written methods that include their own techniques, knowledge and teachings, and have constantly renewed and contributed to future generations by constantly renewing the methods, disciplines, approaches and working techniques applied for centuries, together with the technical and pedagogical developments over time. The methods written for flute education raise the level of education to ever higher levels and are used as the basic sources of flute education in many countries of the world. The flute has been recognized as an important instrument throughout the world through advanced education and methods in European countries and has become one of the cornerstones of music education. Especially the 20th century was an important turning point for flute education and inspired the production of new materials for flute teaching in many countries. In this period, the methods and pedagogical approaches used in flute education have shown a significant diversity. In this study, the flute methods of Trevor Wye, one of the 20th century flute method writers who has an important place in flute education, and Peter-Lukas Graf, who lived in the same century, were examined and compared in terms of content, the similarities and differences between the contents of the methods were determined and the approaches of both authors were evaluated. Both authors are experts in the field of flute and devoted themselves to the art and education of flute. The methods examined are important reference sources in flute education literature. The authors' methods are a detailed resource for students who want to improve their flute playing skills step by step in flute education to understand which approach they can prefer. In this study, it is aimed to compare the two methods and to determine which qualities they have in terms of tone, technique, articulation, intonation, vibrato and breathing techniques. The importance of schooling and standardization in flute education has played an important role in the evolution of this instrument. Pioneering flute educators such as Trevor Wye and Peter-Lukas Graf have made significant contributions to teaching students basic and advanced techniques. Through a comparative analysis of these important flute methods, this study aims to contribute to expanding the knowledge of flute students and teachers and opening new horizons in flute education.