Joseph haydn“Üç İngiliz Sonati”nin formal ve armonik yapi açisindan incelenmesi
Trevor wye and peter-lukas graf: A comparison of flute methods
- Tez No: 991408
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Bilim Dalı
Özet
bilinen üç besteciden biridir. Yazdığı 104 senfoni sebebiyle senfonin babası olarak bilinen besteci, piyano müziğine ve gelişimine çok büyük katkılar sağlamıştır. 52 piyano sonatı olan Haydn, piyano repertuvarı üzerindeki etkileri ve kendisinden sonra gelen bestecilere öncülük etmesi açısından piyano literatüründe önemli yere sahiptir. Bestecinin kendine özgü ve döneminin özelliklerini açık bir şekilde gösterdiği sade müzik dili incelendiğinde, eserlerindeki form ve armonik yapının klasik dönem unsurlarına çok net bir yaklaşımda bulunduğu görülür. Birçok yeniliğe ışık tutan ve çağdaşlarına yol gösteren Haydn, klasik sonat formuna büyük katkılar sağlamıştır. Erken dönem sonatları Stil Galant'a (Zarif Stil) uygun olarak basit ve zarif yapıdadır ve bestecinin klasik döneme bağlılığını yansıtır. Orta dönem sonatlarına baktığımızda Sturm und Drang (Fırtına ve Coşku) olarak adlandırılan sanatsal akımın etkileri görülmekle birlikte, bestecinin klavye yazısı önceki döneme kıyasla daha büyük ve cesurdur. Bestecinin son dönem sonatları incelendiğinde virtüöz unsurların arttığı görülür ve bununla birlikte olgun bir kompozisyon stili sergilenmiştir. Geç dönem eserlerinde bestecinin tamamen kendi tarzına evrildiği ve klasik sonat formunu farklı bir noktaya taşıdığı gözlemlenmektedir. Haydn piyano sonatlarının zirve noktası diyebileceğimiz son üç İngiliz Sonatı, diğer sonatlarına göre ciddi farklılık gösterir. Bu sonatlarla, bestecinin piyano tekniğini ve klavyenin olanaklarını ustalıkla kullanmış olması gözlemlenmektedir. Zaman içinde büyük gelişim gösteren orkestral gücü, klavye yazısına da etki etmiş ve kullandığı güçlü enstrümanlardan alınan tınıyı tüm eserlerine ustalıkla yansıttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Franz Joseph Haydn is one of the most important composers of the classical period and one of the three composers known as the Vienna Classics. Known as the father of the symphony because of the 104 symphonies he wrote, the composer made a great contribution to piano music and its development. With 52 piano sonatas, Haydn has an important place in piano literature in terms of his influence on the piano repertoire and pioneering the composers who came after him. The composer's simple musical language clearly shows the characteristics of his period. When analyzed, it is seen that the form and harmonic structure of his works have a very clear approach to the elements of the classical period. Haydn, who shed light on many innovations and guided his contemporaries, made great help to the classical sonata form. His early sonatas are simple and elegant in structure in accordance with the Style Galant (Elegant Style) and reflect the composer's commitment to the classical period. When we look at the sonatas of the middle period, we see the influence of the artistic movement called Sturm und Drang, the composer's keyboard writing is larger and bolder than in the earlier period. When the late sonatas are analyzed, it is seen that virtuosic elements increase and a mature compositional style is displayed. In the late works, it is observed that the composer completely evolved into his own style and took the classical sonata form to a different point. The last three English Sonatas, which we can call the culmination of Haydn's piano sonatas, differ significantly from his other sonatas. With these sonatas, we observe the composer's skillful use of piano technique and the possibilities of the keyboard. His orchestral power, which developed greatly over time, also affected his keyboard writing, and it is seen that he perfectly reflected the timbre of the powerful instruments he used in all his works.