İngilizce öğretmenlerinin mesleki iş birliğine ilişkin görüşleri
English teachers' opinion on professional colloboration
  1. Tez No: 874078
  2. Yazar: GÖZDE MÜRŞİDOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİLE DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin yaptıkları mesleki iş birlikleri ve bu mesleki iş birliklerine ilişkin öğretmenlerin görüşlerini ortaya koymaktır. Nitel çalışma yöntemlerinden durum çalışması desenine göre yapılan bu çalışmada veri toplamak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Çalışmaya katılan öğretmenlere yüz yüze yapılan görüşmeler ile görüşme formundaki sorular yöneltilmiş ve verdikleri cevaplar kayıt altına alınıp daha sonra yazılı hale getirilip cevapların betimsel analizi yapılmıştır. Araştırma, Antalya İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan Alanya ilçesindeki devlet ve özel okulların lise ve ortaokul kademelerinde görev yapmakta olan 16 İngilizce öğretmeninin katılımıyla gerçekleşmiştir. Araştırmanın bulguları doğrultusunda öğretmenlerin okulda ve zümre içerisinde yaptıkları mesleki iş birliği çalışmaları değerlendirilmiştir. Öğretmenler mesleki iş birliği çalışmalarını yürütürken en çok aralarındaki bilgi alışverişi ağının olumlu etkisinden bahsetmişlerdir. Çalışmada hem devlet hem de özel okul öğretmenleri yürütülen mesleki iş birliği çalışmalarının öğretmenlerin birbirlerinden öğrenmesine olanak sağlayıp, öğretmen dayanışmasını pekiştirdiğini ve etkili bir öğretimi sağladığını ortaya koymaktadır. Dolayısıyla, öğretmen görüşlerinden hareketle mesleki iş birliği çalışmalarının öğretmenlerin mesleki yeterliliklerine ve öğrenci başarısına olumlu katkısı olduğu belirlenmiştir. Bununla beraber öğretmenler mesleki iş birliği çalışmalarını yürütürken en fazla öğretmenler arası fikir ayrılıklarından kaynaklı problemlerden bahsetmiş; bu zorlukları iletişim, hoşgörü ve empati kurma becerileri sayesinde aştıklarını ifade etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this reseach is to reveal English teachers' professional collaborations and views on these collaborative activities. In this study, the case study, which is one of the qualitative reseach method, was used. Face-to-face interviews were conducted with the participating teachers, and the questions in the interview form were directed towards the teachers. Their responses were recorded and later transcribed into written form, followed by a descriptive analysis of the answers. The reseach was conducted with participation of 16 english teachers working at both private and public schools in Alanya district affiliated with Antalya Provincial Directorate of National Education. The professional collaboration activities undertaken by teachers within the school and among their teaching teams have been evaluated in line with the findings of the research. While conducting professional collaboration activities, teachers have predominantly mentioned the positive impact of their knowledge exchange networks. Both public and private school teachers in the study indicate that the conducted professional collaboration activities facilitate learning from each other, strengthen teacher solidarity, and enable effective teaching. Therefore, depending on teachers' opinion, it has been determined that Professional collaboration effords positively contribute to teacher's Professional competencies and students's success.. However, teachers also mentioned that they encounter the most problems due to differences of opinion among them while carrying out professional collaboration activities. They stated that they overcame these challenges through communication, tolerance, and empathy skills.