Impact of the Comenius Assistantship Programme (Erasmus internship practice) on the professional development of English language teachers
Comenius asi̇stanlığı (Erasmus staj) programının İngi̇li̇zce öğretmenleri̇ni̇n mesleki̇ geli̇şi̇mleri̇ üzeri̇ndeki̇ etki̇si̇
  1. Tez No: 421440
  2. Yazar: KEMAL BAŞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Avrupa Birliği'nin ortaya çıkışı ve entegrasyon sürecinde, birliğe üye ve aday ülkeler arasında gerçekleştirilen eğitim ve kültür programları, söz konusu ülkelerde yaşayan insanlar arasında kaçınılmaz bir yakınlaşmayı ve etkileşmeyi beraberinde getirmiştir. Bu etkileşim ortak bir anlaşma dili doğurmuştur. Kullanılan dil ne olursa olsun, insanlar birbirlerini tanımanın, anlaşmanın ve dostluklar kurmanın bir yolunu bulmaktadır. Bu sürecin hızlanmasında Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarına başvuru yaparak katılım hakkı kazananlar arasında bulunan eğitimciler çok büyük pay sahibidir. Bunların başında da öğretmenler ve öğretmen adayları, yani program tabiriyle“Comenius Asistanları”gelmektedir. Comenius Asistanları hiç de azımsanamayacak bir süre için— asgari 13, azami 45 hafta— bu faaliyeti gerçekleştirmekte ve oldukça verimli bir süreç yaşamaktadır. Asistanlık faaliyetinin kişisel gelişimlerine olduğu kadar mesleki deneyim ve gelişimlerine de büyük katkı yaptığı düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı bu katkının boyutlarını ölçmektir. Bunun için bir anket geliştirilmiş ve asistanlara faaliyetin başında verilmiştir. Katılımcılara asistanlık faaliyeti öncesindeki beklentileri ve planları sorulmakta ve bu deneyime hazırlık durumları ölçülmektedir. 10 maddeden oluşan anket soruları, içerikleri çok fazla değiştirilmeden ancak asistanlık sonrası gerçekleşen durumu ölçmeye dönük olarak güncellenip tekrar verilmiştir. İki anket arasındaki benzerlik ve farklılıklar asistanlık faaliyetinin asistana/öğretmen adayına kazandırdıklarını, mesleki ve kişisel anlamda kendilerine yapmış olduğu katkıyı, yani asistanlık deneyiminin etkisini ortaya çıkarmakta yardımcı olacaktır. İkinci anketin sonuna bir de açık uçlu soru eklenmiş ve asistanlardan genel düşünce ve duygularını asistanlık programının güçlü ve zayıf yanlarını paragraf halinde yazmaları istenmiştir. Faaliyeti tamamlayan yararlanıcıların nihai raporlarının taranması ve kendileriyle yapılan yüz yüze görüşmelerden elde edilen bulgular da tez içeriğinin zenginleşmesine katkı sağlamıştır. Yukarıda belirtilen veri toplama araçları araştırmacının topladığı verilerden elde ettiği analizlerin tutarlı olmasını ve programın asistan öğretmenlerin mesleki gelişimi üzerindeki olumlu etkisine güçlü bir yorumlama ile ulaşmasını sağlayacak sonuçlarla desteklenerek tasarlanmıştır. Sonuçların karşılaştırılması araştırmacılara bu çalışmadan elde edilen bulguların yanısıra çalışmanın çıktıları kapsamında belirli bir sonuca ulaşmak için ihtiyaç duyulan istatiksel olarak anlamlı verileri elde etme imkanı sağlayacaktır. Araştırmaya katılan Comenius Asistanları, ucu açık sorular aracılığıyla programın güçlü yönleri ile temel sorunlarına ilişkin kişisel görüşlerini ifade etme ve genel değerlendirme yapma fırsatına sahip olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study has been designed to research into the impact of Comenius Assistantship /Erasmus Internship Programme on the professional development of the English Language Teachers. The programme concerned has been designed and developed in order to meet the needs of the member countries for a thorough understanding of communication and interaction within the union. This inevitable commitment required the Union to expand the scope and the quality of the educational and cultural exchange programmes to contribute more to the development of social, economic and political bonds within the boundaries of the union for creating a more promising future. While practicing the language they speak, the future English Language Teachers improve their world knowledge and develop a unique social identity, which becomes part of the whole learning experience in their host countries. This added bonus of the scholarship—an opportunity to improve their language learning and teaching skills in an international setting and become more conscious of their existence as a unique member of a greater community—helps develop an awareness of life from a broader perspective and create a new concept of constant professional development. The assumption behind the thesis of the dissertation is that once they have become more conscious of their own learning, they will be able to increase pedagogical effectiveness of their teaching. The social aspect of their learning experience urges them to understand their mutual commitment to their profession, and they believe that they can develop their competence in their field of study and perform their duties better if they collaborate with their peers, trainers and mentor teachers. CA programme provides enough time and opportunity for them to enjoy it to the fullest extent considering professional and personal benefits, as the programme lasts 13-45 weeks depending on the requirements and expectations of their host country. This comprehensive study, therefore, probes deeper into their professional and personal goals they have set prior to their departure and to what extent they have achieved them during the tenure of their scholarship by means of two questionnaires designed to double check their willingness to learn and the results of their efforts. The above mentioned data collection tools have been designed in such a way that they back up their results in order for the researcher to come up with consistent analyses of the data collected and to reach a sound interpretation as to the positive impact of the programme on the professional development of the assistant teachers. The comparison of the results will provide the researchers with the statistically significant data needed to arrive at a particular conclusion regarding the outcome of the study along with the research findings. Through the open-ended type questions they are provided with the opportunity to express their personal views and general assessment of the programme with specific reference to its strong side and major drawbacks respectively.