Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin öz-yeterlikleri arasındaki ilişki
Relationship between school principals' empowering leadership behaviors and teachers' self-efficacy
- Tez No: 874079
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAYRAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada“Okul müdürlerinin güçlendirici liderlik davranışları ile öğretmenlerin öz yeterlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi”amaçlanmıştır. Araştırma“ilişkisel tarama modeli”kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarındaki öğretmenler oluşturmaktadır. Örneklemini ise bu evren içinden kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 390 (204 kadın+186 erkek) birey oluşturmaktadır. Veri toplama araçları olarak;“Kişisel Bilgi Formu”,“Güçlendirici liderlik ölçeği”ve“Öğretmen öz yeterlik ölçeği”kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerde verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı; bağımsız gruplar t-testi, varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde katılımcıların güçlendirici liderlik puanlarında; yaş, eğitim kademesi, medeni durum, kıdem yılı ve okulun bulunduğu yer değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilirken; buna karşın cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Katılımcıların öz yeterlilik puanlarında; cinsiyet, yaş, eğitim kademesi, medeni durum, kıdem yılı, eğitim düzeyi ve okulun bulunduğu yer değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Katılımcıların güçlendirici liderlik düzeyleri ile öz yeterlilik düzeyleri arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Öz yeterliğe ait toplam varyansın %17'sinin güçlendirici liderlik ile açıklandığı ifade edilebilir. Sonuç olarak; Katılımcıların güçlendirici liderlik düzeyleri arttıkça öz yeterlik düzeylerinin arttığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to“examine the relationship between school principals' empowering leadership behaviours and teachers' self-efficacy”. The research was conducted using“relational survey model”. The population of the study consists of teachers in primary and secondary education institutions affiliated to Sakarya Provincial Directorate of National Education. The sample consists of 390 (204 female + 186 male) healthy individuals selected by convenience sampling method from this population.“Personal Information Form”,“Empowering Leadership Scale”and“Teacher Self-Efficacy Scale”were used as data collection tools. In statistical analyses; independent groups t-test, analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analyses were used. When the research findings were analysed, it was found that there was a significant difference in the empowering leadership scores of the participants according to the variables of age, educational level, marital status, seniority and school location; however, there was no significant difference according to the variables of gender and educational level. A significant difference was found in the self-efficacy scores of the participants according to the variables of gender, age, educational level, marital status, years of seniority, educational level and location of the school. A positive, moderately significant relationship was found between the participants' empowering leadership levels and self-efficacy levels. It can be stated that 17% of the total variance of self-efficacy is explained by empowering leadership. As a result; it can be said that as the participants' empowering leadership levels increase, their self-efficacy levels increase.