Yunan yeni dalga sinemasında 2008 finansal krizinin etkileri
Effects of the 2008 financial crisis on Greek weird wave cinema
- Tez No: 874092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA CERRAHOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
2008 yılında patlak veren Finansal Kriz, daha önce yaşanmış tüm krizlerden farklı bir yerde durmaktadır. Çünkü finansal bir kriz olarak başlayıp küresel bir krize dönüşmüştür. Amerika'da ortaya çıkmıştır ve ardından Avrupa'yı, sonrasında ise tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Yunanistan, bu krizden en çok etkilenen ülkelerden biri olmuştur. Pek çok reform ve kemer sıkma politikası uygulanmıştır. Bunların tümü Yunan halkına yoğun bir biçimde yansımıştır. Siyasi sistem bozulmuştur. Kültürel, sosyal, ekonomik buhranlar yaşayan Yunanistan, toplumdaki bu çöküntüyü atlatamamış, haliyle bu buhran toplumun sözcüsü olan sinemaya da yansımıştır. Yunan Yeni Dalga Sineması da bu çöküntüden faydalanmış ve yönetmenler bu konudan temel alan filmler yapmıştır. Kriz, bir sinema anlayışı doğurmuştur. Yunan Yeni Dalga Sineması filmleri bir toplumsal bozulmadan, bir sosyal krizden doğan yıkımlardan temellenen bir sinema anlayışıdır. Bu akım Yunan halkının politik, kültürel ve ekonomik gelişmeler karşısındaki tutumlarından temel alır ve bu filmlerde alışılagelmişin dışında bir dille yansıtılır. Bu araştırma akıma dahil olan filmlerdeki, 2008 yılında patlak veren ekonomik kriz sonrası yaşanan sosyal gelişmelerin toplum üzerindeki etkisinin sinemadaki tezahürünü ele alan bir araştırmadır. Bu çalışmada kriz kavramı, krizin çeşitleri ve aşamaları, 2008 Finansal Krizi, krizin global çaptaki ve Yunanistan'a olan etkileri incelenmiştir. Yunan Sinemasının ilk yıllarından başlayarak modern dönemine kadar geçen süreçten, krizin doğurduğu sinema Yunan Yeni Dalga Sinemasına odaklanılacaktır. Yunan Yeni Dalga Sinemasının özellikleri, Yunan Yeni Dalga Sinemasındaki 2008 Finansal Krizinin izleri sürülmüştür. Akıma ait filmlerden olan Casus Belli (2010), Attenberg (2010), Boy Eating Bird's Food (Kuş Yemi Yiyen Oğlan, 2012), Homeland (Anayurt, 2010), L (2012) filmlerinin analizleri yapılarak filmler üzerinden Yunan Yeni Dalgası ve 2008 Finansal Krizinin etkileri ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Financial Crisis of 2008, which erupted in 2008, stands in a unique position compared to all previous crises. It started as a financial crisis and turned into a global crisis, originating in the United States and subsequently affecting Europe and then the entire world. Greece was one of the countries most affected by this crisis, experiencing significant reforms and austerity measures, all of which had a profound impact on the Greek people. The political system was destabilized, and Greece faced cultural, social, and economic turmoil from which it struggled to recover. Naturally, this crisis was reflected in cinema, which often serves as a voice of society. The Greek New Wave Cinema capitalized on this collapse, with directors creating films based on this premise. The crisis birthed a new cinematic perspective. The films of the Greek New Wave Cinema embody a cinematic approach rooted in social decay and upheaval stemming from a societal crisis. The society and cinema created by the crisis are thus worthy of exploration. This movement draws from the Greek people's reactions to political, cultural, and economic developments, portrayed in these films through an unconventional narrative. This research aims to explore the manifestation of the social developments following the 2008 economic crisis in films associated with this movement. The first part of this thesis examines the concept of crisis, its types and stages, the 2008 Financial Crisis, and its global and local impacts on Greece. The second part delves into the history of Greek Cinema from its inception to the modern era. The third section focuses on the cinema spawned by the crisis, specifically the Greek New Wave Cinema. It explores the characteristics of this movement and traces the effects of the 2008 Financial Crisis within it. Analyses of films belonging to this movement, such as“Dogtooth,”“Attenberg,”“Boy Eating Bird's Food,”“Homeland,”and“L,”are conducted to uncover the impact of the Greek New Wave and the 2008 Financial Crisis.