Yunan sinemasında yeni dalga ve Yorgos Lanthimos
New wave in Greek cinema and Yorgos Lanthimos
- Tez No: 555832
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma Yunan Sinemasında Yeni Dalganın varlığını ortaya koymayı amaçlamıştır. Hangi filmlerin Yunan Yeni Dalgası içinde yer aldığını Yunan akademisindeki çalışmalardan ve diğer uluslararası kaynaklardan faydalanarak belirlemiştir. Yunan sinemasında Yeni Dalganın ülkenin geçirdiği koşulların ürünü olduğunu göstermiştir. Filmlerin özelliklerini ortaya koymuştur. Yunan Yeni Dalgasının en önemli yönetmeni Yorgos Lanthimos'un filmlerini ele almıştır. 2008'de Alexis Grigoropoulos adında on beş yaşındaki bir gencin polis tarafından öldürülmesi ve 2008'de patlayan global ekonomik kriz ile uygulanan kemer sıkma politikaları sonucu halk hükümete karşı ayaklanmıştır. Haftalar sürecek protestolar düzenlenmiştir. Gündelik hayat kalitesi bozulmuş toplum ve birey dengesizleşmiş ve istikrarsızlaşmıştır. Toplum ve bireydeki bu dengesizlik ve istikrarsızlık sinemada ulusal ve geleneksel anlatıların çöküşüne neden olmuştur. Ülkedeki çalkantılar ve problemlerden dengesi bozulmuş yönetmenlerde kendilerini sinemada garip bir dille ifade etmişlerdir. Çalışma bu sosyal olayları temel alarak 2008 sonrası yapılan filmleri ele almıştır. Yeni Dalga filmlerinin“Garip (absürt ve ironik bir öyküleme), Sürükleyici (sosyal konuları ele alan) ve Film Türlerini (korku, melodram, polisiye, gerilim, film noir) Yaratıcı Kullananlar”olarak üç başlık altında toplandığı belirtilmiştir. Özellikle“Garip”başlığı altındaki Yeni Dalga filmlerinde oyuncular kayıtsız yüz ifadeleriyle doğal olmayan, deforme olmuş bir oyunculuk sergilerler. Ses tonları monotondur. Filmler sosyal düzeni, gelenekleri ve aileyi ele alırken bugünün sorunlarını ve kendi kuşaklarının travmalarını yansıtır. Şiddet ve cinsellik yoğun olarak filmlerde yer alır.
Özet (Çeviri)
NEW WAVE IN GREEK CINEMA AND YORGOS LANTHIMOS This study aimed to present existence of New Wave in Greek cinema. Greek New Wave films are defined by using studies of Greek Academy and other international studies. This study showed that Greek New Wave in cinema is output of circumstances what Greece had undergone. It introduced features of films. It tackled the films of the most well-known director Yorgos Lanthimos. Greek society rebelled against to goverment after death of fifteen years old Alexis Grigoropoulos and imposed austerity policies with global economic crisis in 2008. Protests continued for weeks. The society and individual whose daily lifes impaired were unbalanced and destabilised. This disparity and unstability in both the society and individual induced collapse of national and classic narration. Directors whose stability disrupted by upheavals and problems in the country expressed themsevles with a weird cinematic language. Therefore, the films that were shot after 2008 were tackled as regards these social incidents. This study stated that Greek New Wave Films are subsumed under three branches as“Weird (absurd and ironic narration), Immersive (dealing with social issues) and films that enter into a creative dialogue with film genres, namely the melodrama, the thriller, the film noir and the horror movie. Films of ”Weird" branch have unnatural and deformed acting with deadpan faces. Actors-Actresses have monotonous speaking voice. While films deal with social order, customs and family, they also reflect problems of today and traumas of own's generation. Violence and sexuality appear in films intensively.