Değişik çinko dozlarının uterus kontraksiyonları üzerine etkisi ve bu etkide çinko parmak proteini olan ZEB1'in olası rolleri
The effect of different zinc doses on uterine contractions and the possible roles of ZEB1, a zinc finger protein, in this effect
  1. Tez No: 874102
  2. Yazar: ŞERİFE DOKUYUCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKERİM KASIM BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı değişik çinko dozlarının uterus kontraksiyonları üzerine etkisi ve bu etkide çinko parmak proteini olan ZEB1'in olası rollerinin araştırılmasıdır. Bu çalışma, Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezinden temin edilen Wistar cinsi 20 adet dişi sıçanlar (6 aylık) üzerinde gerçekleştirildi. Çalışma protokolü aynı merkezin etik kurulu tarafından onaylandı. İzole organ banyosunda uterus kontraksiyonları ölçülecek sıçanlar günlük olarak (günde 4 adet sıçan) Araştırma Merkezinden alınarak Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Elektrofizyoloji laboratuarına getirildi. Uterus kasılmalarında uygulanacak dozlar aşağıda ifade edildiği gibi gerçekleştirildi. Spontan Kasılma (10), 1micromol/LZnSO4 (10), 10micromol/L ZnSO4 (10), 100micromol/L ZnSO4 (10). Uterus kasılmalarının kaydı için Elektrofizyoloji laboratuarına getirilen ilk sıçanların çıkartılan her iki uterus kaslarından biri (sağ uterus) spontan kasılma için, diğeri de (sol uterus) 1 micromol/L dozunda ZnSO4 uygulaması için kullanıldı. Aynı şekilde laboratuvara uterus kayıtları için getirilen sonraki sıçanların çıkartılan her iki uterus kaslarından biri (sağ uterus) 10 micromol/L dozunda ZnSO4 uygulaması, diğeri de (sol uterus) 100 micromol/L dozunda ZnSO4 uygulaması için kullanıldı. Sıçanların izole organ banyosunda kasılma parametreleri için kullanılan uterus dokuları bir çinko parmak proteini olan ZEB1'in uterus dokusundaki ölçümleri için -80 0C'de muhafaza edildi. ZEB1 analizleri Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Moleküler Fizyoloji Laboratuvarında ELISA cihazında gerçekleştirildi. Gerçekleştirdiğimiz çalışmada kümülatif 1µM ve 10µM in vitro çinko uygulamaları uterus kaslarında kasılma gücü, kasılma kuvveti ve kasılma frekansı yönünden kontrol grubundan farklı bir değer ortaya çıkartmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of different zinc doses on uterine contractions and the possible roles of ZEB1, a zinc finger protein, in this effect. This study was carried out on 20 female Wistar rats (6 months old) obtained from Selçuk University Experimental Medicine Research and Application Center. The study protocol was approved by the Ethics Committee of the same center. The rats whose uterine contractions were to be measured in the isolating organ bath were taken from the Research Center daily (4 rats per day) and brought to the Electrophysiology laboratory of the Faculty of Medicine, Department of Physiology. The doses to be administered during uterine contractions were as stated below. Spontaneous Contraction (10), 1micromol/LZnSO4 (10), 10micromol/L ZnSO4 (10), 100micromol/L ZnSO4 (10). The right one of the two uterine muscles removed from the first rats brought to the Electrophysiology laboratory for the recording of uterine contractions was used for spontaneous contraction, and the other, left uterine, was used for ZnSO4 application at a dose of 1 micromol/L. Likewise, the removed right uterine muscles of other rats brought to the laboratory for uterine recordings was used for ZnSO4 application at a dose of 10 micromol/L, and the remaining, left uterine, was used for ZnSO4 application at a dose of 100 micromol/L. The uterine tissues of the rats, used for contraction parameters in the isolated organ bath, were stored at -80 0C for the measurements of ZEB1, a zinc finger protein, in the uterine tissue. ZEB1 analyzes were performed on the ELISA device in the Molecular Physiology Laboratory of the Department of Physiology, Faculty of Medicine. In our study, cumulative 1µM and 10µM in vitro zinc applications did not reveal any different values from the control group in terms of contraction strength and force and contraction frequency in the uterine muscles.