Uluslararası örgüt kararlarının Türk spor hukuku üzerindeki teorik etkisinin örnek kararlar ışığında incelenmesi
Examining the theoretical effect of international organization decisions on Turkish sports law in the light of sample decisions
  1. Tez No: 874126
  2. Yazar: ŞANSER VURGUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 413
Özet
Uluslararası örgütler tarafından spor hukuku alanında verilen kararlar ile Türk Spor Federasyonları tarafından verilen kararların karşılaştırıldığı bu çalışma, verilen kararların birbiri ile uyumluluğunu, hukuki anlamdaki geçerliliğini ortaya koymaya ve olası çözümler bulmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde uluslararası örgütlere ve lex sportiva kavramına ilişkin teorik bilgiler verilmiş, ikinci bölümde spor hukuku genel teorisi, Türk spor hukuku ve ilgili uluslararası örgüt ve federasyonlar, teorik ve ilgili kararlar ışığında incelenmiştir. Son bölümde ise ulusal federasyonlar, uluslararası federasyonlar ve uluslararası örgütler tarafından verilen kararlar incelenerek sonuca varılmıştır. Yapılan çalışmada ilgili kurumlarca verilen son beş yıldaki kararlar literatür taraması yapılarak derinlemesine incelenmiştir. Bu hususta Türk Spor Federasyonları bakımından Atletizm Federasyonu, Hentbol Federasyonu ve Türkiye Futbol Federasyonu ve bu federasyonların bağlı oldukları uluslararası federasyonlar ile Spor Tahkim Mahkemesi (CAS) kararları, Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD) kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları karşılaştırılmıştır. Nihayetinde verilen kararların hukuki geçerlilikleri ve birbirleri ile olan ilişkileri incelenerek sonuca varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, in which the decisions made by international organizations in the field of sports law and the ones made by Turkish Sports Federations were compared, aims to reveal the compatibility of the decisions with each other, their legal validity and to find possible solutions. In the first part of the study, theoretical information about international organizations and lex sportiva was given, and in the second part, the general theory of sports law, Turkish Sports Law and international organizations and federations were examined in the light of theoretical and relevant decisions. In the last section, the decisions made by national federations, international federations and international organizations were examined and a conclusion was reached. In the study, the decisions taken by the relevant institutions in the last 5 years were examined and compared through literature scanning. In this regard, in terms of Turkish Sports Federations, the Athletics Federation, Handball Federation and Turkish Football Federation and the international federations to which these federations are affiliated, the decisions of the Court of Arbitration for Sports (CAS), the decisions of the Court of Justice of the European Union (CJEU) and the decisions of the European Court of Human Rights (ECHR) were compared. Finally, a conclusion was reached by examining the legal validity of the decisions made and their relationships with each other.