İnguinal kanal anatomisinin ve varyasyonlarının laparoskopik inguinal herni onarımı ameliyat tekniği ve sonuçlarına etkisinin araştırılması
Exploring the impact of inguinal canal anatomy and variations on laparoscopic inguinal hernia repair techniques and outcomes
  1. Tez No: 874127
  2. Yazar: PARI KHALILOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MURAT ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Bu tez çalışması, çocuklarda inguinal herni onarımında laparoskopik tekniklerin etkinliğini ve Inferior epigastrik arter'in (IEA) anatomik varyasyonlarının intraoperatif cerrahi sonuçlar üzerindeki etkilerini sistemik olarak incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde 2019 ile 2023 yılları arasında laparoskopik inguinal herni onarımı yapılan 158 erkek çocuk üzerinde yürütülmüştür. Demografik verilerin yanı sıra, herninin tarafı, inguial ringin şekli, IEA ile arasındaki yakınlık, önemli anatomik yapıların arasındaki açı, peritoneal bant, lipom mevcutluğu, intraoperatif komplikasyon varlığı değerlendirilmiştir. Hastalar 5 yaş grubuna ayrılmıştır. Bulgular: Hastaların ortalama yaşları 34.7 aydı. Yaş grupları ile herni tarafı, peritoneal bant varlığı arasında anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: This thesis aims to systematically examine the effectiveness of laparoscopic techniques in pediatric inguinal hernia repair and the impact of anatomical variations of the Inferior Epigastric Artery (IEA) on intraoperative surgical outcomes. Materials and Methods: The study was conducted on 158 male children who underwent laparoscopic inguinal hernia repair at Ankara University Faculty of Medicine, Department of Pediatric Surgery, between 2019 and 2023. In addition to demographic data, factors such as the side of the hernia, the shape of the inguinal ring, the proximity to the IEA, the angle between significant anatomical structures, presence of a peritoneal band, lipoma, and intraoperative complications were assessed. Patients were divided into age groups of 5 years. Results: The average age of the patients was 34.7 months. No significant relationship was found between age groups and the side of the hernia, or the presence of a peritoneal band.