Metaverse evreninde kripto paraların yeri: Metaverse coın incelemesi
The place of cryptocurrencies in the metaverse universe: Metaverse coin review
- Tez No: 874138
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ANIL GACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz yatırım dünyası birbirinden farklı finansal enstrümanlara ayrılmıştır. Bu çalışma yatırım dünyasının yeni finansal araçları ve geleceğimize yön verme potansiyelleri olan 'Kripto Paralar' ve 'Metaverse' kavramlarına doğrudan doğruya bir bakış içermektedir. Çalışmanın amacı Kripto paraların ve metaverse evrenlerinin ortaya çıkışlarından günümüze kadar süregelen oluşum süreçleri incelenerek günümüz yaşantısına dahil olan yeni kavramlara bir perspektif geliştirmektir. Kripto paraların günümüz dünyasına etkilerinin incelenmesi, metaverse sanal evrenleri açısından kripto paraların yeri ve önemi, metaverse sanal evrenlerinin kendi kripto para birimlerinin 'Teknik Analiz' yöntemiyle değerlendirilmesi ve bu kripto para birimlerinin pasif ya da aktif strateji uygulanması halindeki getiri potansiyellerinin incelenmesi gibi konular araştırmanın genel çerçevesini oluşturmaktadır. Bu çalışma genel yapısı itibariyle 5 farklı metaverse kripto para biriminin her birisinin 5 farklı trend tabanlı indikatör ile test edilmesi ve bu testler sonucunda aktif ya da pasif yatırım stratejisi; bir başka deyişle AL-SAT ya da AL-TUT stratejisi uygulanması halindeki getiri potansiyellerinin incelenmesini içermektedir. Çalışma sonucunda ise metaverse tabanlı kripto para birimlerine trend tabanlı teknik göstergeler uygulanması halinde aktif stratejinin (AL-SAT) pasif stratejiye (AL-TUT) göre daha yüksek kazanç sağlama potansiyeli bulundurduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's investment World is diversified with various financial instruments, This study focuses directly on the emerging concepts of 'Cryptocurrencies' and 'Metaverse' which have the potential to shape our future. The aim of this study is to provide a perspective on these new concepts that have become part of contemporary life by examining the evolution of cryptocurrencies and metaverse universes from their origins to the present. Key aspects of the study include examining the impact of cryptocurrencies on today's world, the significance of cryptocurrencies in metaverse virtual universes, evaluating the technical analysis of metaverse virtual universes own cryprocurrencies using various indicators, and exploring the potential returns of these cryptocurrencies under active or passive investment strategies. The study is structured around testing five different metaverse cryptocurrencies with five distinct trend-based indicators, comparing the potential returns of active (BUY-SELL) versus passive (BUY-HOLD) investment strategies. The findings indicate that applying trend-based technical indicators to metaverse-based cryptocurrencies offers a higher profit potential with active strategies compared to passive strategies.