Altyapı üzerine çalan kalabalık icra gruplarının kayıtlarında kulaklıksız monitörleme ve monitör sızıntılarının sonradan ters faz teknikleri uygulanarak giderilmesi
Eliminating monitoring leakages during recording of big ensembles playing over a backing track
- Tez No: 874140
- Danışmanlar: PROF. DR. ARDA EDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Büyük çalgı ya da vokal gruplarının, altyapı eşliği ile yapılan kayıtlarında icracılara yeterli sayıda monitör kulaklık temin etmek mümkün olmayabilir. Bu gibi durumlarda, icracıların tempoyu duyabilecekleri ritmik, tonal ve diğer müzikal öğeler için kılavuz olacak altyapı kanalını duyurabilmek amacıyla, kulaklık monitörü yerine hoparlör kullanılması tercih edilmektedir. Ancak bu yöntemin olumsuz yan etkileri bulunmaktadır. İcracıların performansını kaydedecek mikrofonlar aynı anda hoparlör(ler) den yayılan ses sinyallerini de kaydedeceği için yalın bir kayıt elde edilemeyecek ve kayda giren bu sızıntılar, miks aşamasında miks mühendisini kısıtlayacaktır. Bununla birlikte, orijinal altyapı ile, alınan kayıt bir araya getirildiğinde ortaya çıkacak faz problemleri, stereo alan kirliliği de toplam seste deformasyona sebep olacaktır. Bu çalışmada, büyük çalgı ya da vokal topluluklarının, monitör kulaklıklar olmadan, monitör hoparlörler yardımı ile alınan altyapı eşlikli kayıtlarında meydana gelebilecek sızıntıların, ''sonradan ters faz tekniği'' kullanılarak minimum seviyeye indirgenebilmesine yönelik yöntemler önerilmiş ve uygulanmış olup, elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recordings of large instrumental or vocal groups with background accompaniment, it may not be possible to provide the performers with a sufficient number of monitor headphones. In such cases, it is preferred to use speakers instead of headphone monitors in order to announce the backing track channel where the performers can hear the tempo and guide them for rhythmic, tonal and other musical elements. However, this method has negative side effects. Since the microphones that will record the performance of the performers will also record the sound signals emitted from the speaker(s), a clear recording will not be possible and these leaks entering the recording will restrict the mix engineer during the mixing stage. Also, when the original backing track and the recorded recording are brought together, phase problems and stereo field alteration will also cause deformation in the total sound. In this study, methods have been proposed and applied to minimize the leaks that may occur in the background accompaniment recordings of large instrumental or vocal ensembles taken with the help of monitor speakers, without monitor headphones, by using the“post-reverse phase technique”, and the obtained results are presented.