Neoadjuvan tedavi sonrası radikal gastrektomi uygulanan mide kanserli hastalarda sarkopeninin kısa dönem ve onkolojik sonuçlara etkisi
The impact of sarcopenia on short-term and oncological outcomes in gastric cancer patients undergoing radical gastrectomy after neoadjuvant therapy
  1. Tez No: 874166
  2. Yazar: VOLKAN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EKREM ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Mide kanseri, küresel ölçekte beşinci sıklıkta görülen bir kanser türüdür ve mortalite açısından üçüncü sıradadır. Yenilikçi cerrahi teknikler, kısalan cerrahi süresi, mide kanseri hastalarının beklenen yaşam süresini ve hastalıksız sağkalımını artırmıştır. Günümüz mide kanseri tedavisinde hala etkili bir operasyon, önemli bir belirleyici faktör ve tedavide altın standarttır; ancak ameliyat öncesi hazırlık süreci, doğru planlanmış neoadjuvan ve adjuvan tedaviler gibi faktörler de tedavinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olup tedavide başarıyı arttırmıştır. Bu çalışmada, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Cerrahi Onkoloji Bilim Dalında, Ocak 2008-Nisan 2020 tarihi aralığında neoadjuvan tedavi sonrası radikal gastrektomi uygulanan mide kanserli hastalarda sarkopeni varlığının kısa dönem ve onkolojik sonuçlara etkisini retrospektif olarak değerlendirdik. Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Cerrahi Onkoloji Bilim Dalında, Ocak 2008-Nisan 2020 tarihi aralığında neoadjuvan tedavi sonrası radikal gastrektomi uygulanan mide kanserli hastaların verileri, hastane bilgi yönetim sisteminden ve hasta dosyalarından retrospektif olarak incelenmiştir. Oluşturulan veri takip formunda yaş, cinsiyet, operasyon tarihi, hastanın hastanede ameliyat sonrası toplam yatış süresi, yoğun bakımda kaldığı süre, 30 gün içinde meydana gelen komplikasyon durumu, yeniden başvuru durumu, yeniden operasyon durumu, toplam sağkalım süresi, hastalıksız sağkalım süresi, sarkopeni durumu, toplam lenf nodu sayısı, disseke edilen metastatik nod sayısı, intraoperatif komplikasyon durumu ve ölüm durumu sorgulanmıştır. Toplanan veriler gruplar arasında istatistiksel yöntemler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: 50'si sarkopenik, 24ü sarkopenik olmayan, toplam 74 hastanın veri analizi yapıldı. Hastaların ameliyat sonrası toplam yatış süresi gün olarak ortalama 10,62 ± 4,28 olarak görüldü. Çalışmada incelenen verilerde sadece hastaların hastanede toplam yatış süresi, sarkopenisi olan hastalarda anlamlı olarak daha uzun olarak görüldü(p=0,015). Diğer veriler arasında anlamlı farklılık olmadığı görüldü. Sonuç: Neoadjuvan tedavi sonrası radikal gastrektomi uygulanan mide kanserli hastalarda sarkopeni varlığının hastanede toplam yatış süresini anlamlı olarak uzattığı; fakat yoğun bakım yatış süresini, hastalıksız ve toplam sağkalım süresini, ameliyat esnasında ve ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonları, hastadan çıkarılan toplam ve metastatik lenf nodu sayısını, taburculuk sonrası 30 gün içinde yeniden yatışı, komplikasyon gelişimini, yeniden operasyon ihtiyacını anlamlı olarak etkilemediği izlendi. Ameliyat öncesi hazırlık sürecinde hastanın sarkopeni durumu dikkate alınmalı, değerlendirilmeli ve duruma uygun şekilde müdahil olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The fifth most common cancer worldwide is gastric cancer. Ranks third in terms of mortality. Innovative surgical techniques have led to a shortened surgical duration and improved overall and disease-free survival for gastric cancer patients. While effective surgery remains a cornerstone and gold standard in current gastric cancer treatment, factors such as preoperative preparation, appropriately planned neoadjuvant and adjuvant therapies have become essential components of treatment, enhancing treatment success. In this retrospective study, we assessed the influence of sarcopenia on short-term and oncological outcomes in patients with gastric cancer who underwent radical gastrectomy following neoadjuvant treatment. The study was conducted at the Department of Surgical Oncology, Ankara University School of Medicine, between January 2008 and April 2020. Methods: Data from patients with gastric cancer who underwent radical gastrectomy has been collected and analyzed after neoadjuvant treatment in the Department of Surgical Oncology, Ankara University School of Medicine, between January 2008 and April 2020 were retrospectively reviewed from the hospital information management system and patient records. A data collection form was created to include age, gender, date of surgery, total hospital stay after surgery, duration of stay in the intensive care unit, occurrence of complications within 30 days, readmission, reoperation, total survival time, disease-free survival time, presence of sarcopenia, total number lymph nodes, number of metastatic lymph nodes, intraoperative complications, and death. The collected data were compared using statistical methods between groups. Results: Data analysis was conducted on 74 patients, including 50 with sarcopenia and 24 without. The mean total hospital stay after surgery was 10.62 ± 4.28 days. Among the variables examined in the study, only the total hospital stay after surgery was significantly longer in patients with sarcopenia (p=0.015). There were no significant differences observed among the other variables. Conclusion: The presence of sarcopenia in patients with gastric cancer undergoing radical gastrectomy after neoadjuvant treatment significantly prolonged the total hospital stay after surgery. However, it did not significantly affect duration of stay in the ICU(intesnsive care unit), disease-free and overall survival times, development of complications during and after surgery, total and metastatic lymph node dissection, readmission within 30 days after discharge, development of complications, or need for reoperation. The patient's sarcopenia status should be considered during the preoperative preparation process, and appropriate interventions should be made accordingly.