Metastatik mide kanserli hastalarda tedavi öncesi ve tedavi sonrası serum tümör belirteç düzeylerindeki değişim ile sağkalım süreleri arasındaki ilişki
Relevance between changes in the serum levels of tumor markers before and after treatment and survival time in patients with metastatic gastric cancer
  1. Tez No: 440151
  2. Yazar: MEHMET SIDDIK KARTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERKAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızdaki amacımız, metastatik mide kanserli hastalarda serum tümör belirteçlerinden k arsinoembriyojenik antijen (CEA) ve karbohydrate antijen 19-9 (CA19-9) kemoterapi öncesi ve sonrası serum düzeylerinin sağkalım ile ilişkisinin olup olmadığının değerlendirilmekti. METOT: Çalışmamıza Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalına mart 2013- haziran 2015 tarihleri arasında başvuran patolojik olarak mide kanser tanısı konan hastalar dahil edildi. Bu hastalar içerisinde metastatik evrede olup palyatif tedavi amacıyla kemoterapi verilmiş olan hastaları değerlendirdik. Çalışmamız için serum tümör belirteçlerinden CEA ve CA 19-9'un Y.Y.Ü.T.F. biyokimya laboratuarında kemoterapi öncesi ve kemoterapi sonrası kan serum düzeylerini ölçtük. Ölçüm sonrasında tedavi öncesi ve tedavi sonrası değişim ile sağkalım süreleri arasındaki ilişki retrospektif olarak değerlendirdik. Verilerin istatistisel değerlendirilmesinde SPSS 22.0 ve SAS 9.4 yazılımları kullanıldı. İlk olarak verilerin normal dağılama uygunluğu test edildi. Daha sonra incelenen değişkenlere ait tanımlayıcı istatistikler hesaplandı. Bununla birlikte kemoterapi öncesi bazal serum belirteçleri ile kemoterapi sonrasındaki ölçümler arasında oluşan farklılıkların önemliliğini test etmede Wilcoxon İsaret Sıra testi uygulandı. Bu amaçla SAS 9.4 yazılımında Proc Means ve Proc Univariate komutları kullanıldı. Kaplan Meier ve Cox regresyon analizleri SPSS 22 yazılımında gerçekleştirildi. BULGULAR: : Metastatik mide kanseri tanılı hasta grubu 45 kişiden oluşuyordu. Kemoterapi uygulanması ile serum tümör belirteç düzeylerindeki değişimin sağkalım ile ilişkisini incelediğimizde çalıştığımız iki parametrenin de sağkalım ile ilişkisi istatiksel olarak anlamlı çıkmadı. Sig ifadesi CEA için 0.486; CA19-9 için 0.310 olarak saptandı. Her iki sig ifadesi de 0.05'den büyük olarak saptanması sebebiyle anlamlı bir ilişki kuramadık. SONUÇ: Biz bu çalışmamızda, metastatik mide kanserli hastalarda kemoterapi öncesi ve sonrasında bakılmış olan serum tümör belirteç düzeylerindeki değişimin sağkalım ile istatiksel bir ilişkisini saptayamadık. Yaptığımız çalışmanın benzeri çalışmalarını incelediğimizde de farklı sonuçlar elde edildiğini gördük. Bu çalışmanın sonucunun netliği için seçilen hasta grubunun homojenitesinin ve de ex olmuş olan tüm hasta grubunun hastalık sebebi ile kaybedildiğine önem gösterilmesi gerektiğini düşündük.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Our aim was in this study to evaluate if there is a relevancy between the serum levels of tumor markers [Carsinoembriogenic antigen (CEA) and carbohydrate antigen 19-9 (CA19-9)] before and after receiving chemothreapy, and survival time in patients with metastatic gastric cancer. METHOD: The patients who have been diagnosed and pathological confirmed as gastric cancer and recieved chemotherapy for paliative treament in YYU Medical Faculty, Medical Oncology Department, Dursun Odabaşı Medical Center, were inclued in our study. We evaluated the patients with metastasis among them. We examined the blood levels of serum tumor markers CEA and CA 19-9 at YYU Medical Faculty biochemistry laboratory for our study. SPSS 22.0 and SAS 9.4 softwares were used to analyse the statical data. First of all comformity of data to normal distribution, was tested. Than restrictive statics belonging to inspected variables, have been calculated. Withal to test the significance of differences in basal serum levels of tumor markers between before and after receiving chemoterapy, Wilcoxon signed-rank test has been applied. To this end Proc Means and Proc Univariate commands in SAS 9.4 software were used. Analysis of Kaplan Meier and Cox regressions had been carried out with SPSS 22.0 software. FINDINGS: The number of the group of the patients with metastatic gastric cancer was 45. When we evaluated the relevancy between survival time and changes in the levels of serum tumor markers after recieving chemothreapy, the relevancy between survival time and both those two parameters we examined, was not statistically significant. Sig value for CEA was 0.486; for CA19-9 was 0.310. Because of both these Sig values are higher than 0.05 we could not determine a significant relevancy. CONCLUSION: In this study of ours, we didn't establish statistical meaningful relevance between survival time and changes in the levels of tumor markers which had measured before and after receiving chemotherapy in patients with metastatic gastric canser. When we searched the studies which are similar to ours, we observed that there are different results taken. We think that the result of this study may be effected by the homogeneity of patients' group and reason of death in the ex patients' group.