Identity disassociation from historically embedded culture and identity- a comparison between de- Chineselized Taiwanese identity and de-Islamized Turkish identity
Tarihsel olarak yerleşmiş kültür ve kimlikten arınma- Tayvan'da Çin kimliğinden uzaklaşma ile Türkiye'de Müslüman kimliğinden uzaklaşma arasında bir karşılaştırma
- Tez No: 874236
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NURİ YURDUSEV
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Political Science, Sociology, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
Bir toplumda, ulusal kimlik oluşumu süreklilik arz eden bir süreçtir ve çeşitli toplumsal aktörlerin etkileşimleri ile şekillenir. Çalışmada, ulusal kimliğin yeniden inşası bağlamında, tarihsel olarak köklü ve dirençli kültürel özelliklerin değişimi ve bu dönüşüm sürecininin evre ve aşamaları ele alınacaktır. Seçilen iki farklı ülkenin tarihsel süreç içinde nasıl bir kimlik dönüşümüne uğradığı incelenecek ve ayrıca bu ülkelerin verilerinin mukayesesiyle, benzerlikleri ve farklılıkları hakkında örneklere değinilecektir.Bu çalışma, iki ayrı örneği ( Tayvan'ın etnik Çin kültüründen arındırılmış yeni ulusal kimliği ve Türkiye'nin gelenekçi İslami anlayıştan arındırılmış yeni ulusal kimliği ) inceleyerek, ulusal birliğe ve topluluğa bağlılığa temel oluşturacak en başat kültürel unsurlarının değişimi, nedenlerini ve bu değişimin kavramlarını keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte, belirli tarihsel dönemlerde farklı etki saikleri tarafından uygulanan yöntemler ve ideolojiler karşılaştırılmaktadır. Çalışma, ortak bir sonuca ancak farklı deneyim ve koşullara dayanan karşılaştırmalı bir analiz yoluyla erişmeyi ve ayrıca bu iki örnekte ulusal kimlikte kaydedilen farklı ilerlemeleri gözlemlemeyi hedefleyecektir. Eski dönem kültürel öğelerinden yoksun yeni ve farklı bir ulusal kimlik oluşturmanın, hangi koşullar altında uygulanabileceğini açıklamak için, toplumsal olayların arkasındaki nedenleri belirlemek önem taşır. Ardından, kimlik anlatılarındaki muazzam dönüşüm nedeniyle iki ülkede yaşanan kimlik karmaşası ve toplumsal bölünlenmelerin, karşılıklı olarak birbirlerinin deneyimlerinden yararlanabileceğine işaret edilecektir. Bu deneyim alışverişi, ulusal kimliği yeniden inşa etmek için kültürel unsurları kullanmanın sınırlarına, milliyetçilik bağlamında ulusal kimlik çalışmalarındaki yaygın perspektiflere ve teorilere, tanıklık etmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Identity formation is an ongoing process shaped by multiple social actors and their interactions. Within the context of (re)construction of national identity, this study will focus on a divergent path of identity construction- eliminating historically embedded and tenacious cultural traits to make a new national identity. Given the two distinct cases- the de-Chineselized Taiwanese identity and the de-Islamized Turkish identity, this study aims to explore the reasons and conceptions behind the removal of substantial cultural elements that can best foster national unity and allegiance to the community, together with comparing the methods and ideologies applied by the actors during specific historical epochs. Through a comparative analysis based on a common goal but different experiences and circumstances, the study will also examine differing progress in national identity in two cases. Attempting to identify the reasons behind and to explain the circumstances under which establishing a national identity devoid of primordial culture can increase feasibility—then pointing out that the identity confusion and societal divisions in the two countries due to immense transformation in identity narratives may mutually draw upon each other's experiences. This exchange of experiences aims to demonstrate the limitations of using cultural elements to reconstruct national identity, as understood through prevalent perspectives and theories in the study of national identity within the context of nationalism.