Trablusgarp Savaşı'ndan Kıbrıs Barış Harekatı'na Türk hava Kuvvetlerinin dönüşümü
Transformation of Turkish Air Force from Italo-Turkish war to Cyprus Peace Operation
- Tez No: 874250
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET AYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, Defense and Defense Technologies, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
Türk Hava Kuvvetleri kuruluşundan itibaren daima bir dönüşüm süreci içerisinde olmuş, doğası gereği en teknolojik silah ve sistemleri ile yüksek nitelikli bir insan gücü yaratmak için çalışmıştır. 1974 yılında modern bir hava gücü seviyesine ulaşmıştır. 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı kazanılan standardın etkilerinin görüldüğü ve başarılı sonuçların alındığı bir harekât olmuştur. Türk Hava Kuvvetlerinin harekât nevileri bakımından icra ettiği en kapsamlı harekât olması dolayısıyla Kıbrıs Barış Harekâtı'nın başarısı, Türk Hava Kuvvetleri için ayrı bir öneme sahiptir. Kıbrıs Barış Harekâtı'ndaki başarının sebebi yalnızca sahip olunan modern silah-sistemler değil, aynı zamanda Türk Hava Kuvvetlerinin geldiği eğitim seviyesidir.
Özet (Çeviri)
Turkish Air Force, since established, it had been in modernization process, and by nature had been in endeavour of creation of high-graded manpower as well as obtaining the most technological weapon systems. Eventually, it had reached a modern air power level in 1974. The 1974 Cyprus Peace Operation was an operation, in which the effects of the gained standard were seen and successful outcomes were accomplished. Victory of the Cyprus Peace Operation had a special importance for the Turkish Air Force as it was the most comprehensive operation performed by Turkish Air Force in terms of operational types at the end of this process. Success of the Cyprus Peace Operation here was not only the modern weapon systems, but also the training level of Turkish Air Force.