Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı merkezine başvuran yetişkin hastalarda akılcı ilaç kullanımı ve ilişkili faktörlerin araştırılması
Investigation of rational drug use and associated factors in adult patients applying to Çukurova University training Family health center
  1. Tez No: 874251
  2. Yazar: MAKBULE TANRIKULU DÜŞGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GEREKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran yetişkin hastalarda akılcı ilaç kullanımı ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini, Çukurova Üniversitesi Eğitim Aile Sağlığı 051 ve 056 nolu birimlere başvuran 18 yaş ve üzeri bireyler oluşturmuştur. Kesitsel tipteki araştırmamızda 15 Aralık-15 Ocak tarihleri arasında yüz yüze görüşme tekniği ile katılımcılara sosyodemografik bilgi formu ile birlikte 'Akılcı İlaç Kullanım Ölçeği' ve 'Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği' uygulanmıştır.Tüm testlerde istatistiksel önemlilik düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Bulgular: Çalışmaya katılan 361 bireyin yaş ortalamaları 33,6±11,6 yıl idi ve 230'u (%63,7) kadındı, katılımcıların 271'i (% 75,1) reçetesiz ilaç kullanmaktaydı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims at investigating rational drug use and related factors in adult patients admitted to Çukurova University Education Family Health Center. Materials and Methods: The population of the study consisted of individuals aged 18 years and over enrolled in Çukurova University Training Family Health Units 051 and 056. In this cross-sectional study, the participants were administered the 'Rational Drug Use Scale' and 'Hospital Anxiety and Depression Scale' together with the sociodemographic information form by face-to-face interview technique between December 15 and January 15.Statistical significance level was taken as 0,05 in all tests. Results: The mean age of the 361 participants was 33.6±11.6 years, 230 (63.7%) were female, and 271 (75.1%) were using over-the-counter medication.