Çukurova Üniversitesi gebe polikliniğine başvuran kadınlarda depresyon ve ilişkili faktörlerin değerlendirilmesi: Tek merkezli kesitsel tanımlayıcı çalışma
Assessment of depression and associated factors in women who admit to Çukurova University obstetrics outpatient clinic: A single-center cross-sectional descriptive study
- Tez No: 874253
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM GEREKLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Depresyon genel popülasyonda olduğu gibi gebelerde de sık rastlanan bir psikiyatrik problemdir. Gebelik depresyonu hem annenin hem de bebeğin sağlığını olumsuz anlamda etkileyip, postpartum depresyona zemin hazırladığı için üzerinde önemle durulması ve erken tanı koyulup tedavi edilmesi gereken bir sorundur. Çalışmamızın amacı gebe polikliniğine başvuran kadınlarda depresyon görülme sıklığını ve bununla ilişkili olabilecek risk faktörlerini inceleyerek, gebelik depresyonu için riskli olabilecek grubu erken dönemde tanımak ve depresyonla ilgili önlem alınmasını sağlamak için sağlık çalışanları üzerinde farkındalık yaratmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır ve Çukurova Üniversitesi gebe polikliniğine başvuran 18 yaş ve üzeri, 14 hafta ve üzeri gebeliği olan, Türkçe konuşabilen, okuma yazma bilen, araştırmaya katılmayı kabul eden, ardışık 311 gebe ile çalışılmıştır. Veri toplama aracı olarak sosyodemografik veri formu, gebelerin obstetrik muayene bulgularını içeren bilgi formu ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği (EPDS) kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20.0 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir ve istatistiksel önemlilik düzeyi p0,05). Eğitim düzeyinin azalmasının (p=0,001), çalışmamanın (p=0,008), eşlerinin işsiz olmasının (p=0,034), yetersiz aylık gelirin (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Depression is a common psychiatric problem in pregnant women as well as in the general population. Antenatal depression is a problem that should be emphasized, diagnosed and treated early as it impairs the health of both the mother and the baby and predisposes to postpartum depression. Our study aims at examining the prevalence of depression in women presenting to the obstetrics outpatient clinic and the associated risk factors, early recognition of the risky group and raising awareness among health professionals to ensure that measures are taken against depression. Materials and Methods: Our study was planned as a cross-sectional descriptive study and was conducted with 311 consecutive pregnant women aged 18 years and over, with a pregnancy of 14 weeks or more, who could speak Turkish, literate, and who agreed to participate in the study, who were admitted to Çukurova University Obstetrics Outpatient Clinic. Sociodemographic data form, information form including obstetric examination findings of and Edinburgh Postpartum Depression Scale (EPDS) were used as data collection tools. The statistical analysis of the data was evaluated using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 20.0 package program and the statistical significance level was taken as p0.05). Low education level (p=0.001), not working (p=0.008), having an unemployed spouse (p=0.034), insufficient monthly income (p0.05).