Flört şiddeti ile ilişki doyumu arasındaki bilişsel çarpıtmaların aracı rolünün incelenmesi
Examining the mediating role of cognitive distortions in the relationship between dating violence and relationship satisfaction
- Tez No: 874264
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada flört şiddeti ile ilişki doyumu arasındaki irrasyonel inanışların aracı etkisinin incelenmesi planlanmaktadır. Araştırmaya 293 erişkin katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılara Romantik İlişkiyi Değerlendirme Ölçeği (RİDÖ), Bilişsel Çarpıtma Ölçeği (BÇÖ), İlişki İstikrarı Ölçeği çevrimiçi anketler yoluyla ulaştırılmıştır. Veri toplama araçlarına ek olarak katılımcılarının demografik bilgilerini elde edebilmek için“Kişisel Bilgi Formu”, araştırma içeriğine ve gizlilik hakkında bilgilendirme için ise“Bilgilendirilmiş Onam Formu”kullanılmıştır. Araştırma için veriler toplanırken katılımcılara internet üzerinden Google Formlar aracılığıyla anket şeklinde yollanması planlanmaktadır. Araştırma verilerinin analizi için, SPSS 26.0 ve LİSREL yazılımı kullanılmıştır. SPPS'e aktarılan veriler üzerinde bağımsız gruplar için t testi (Independent Samples t Test), Anova testi, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı analizi, hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, katılımcıların sosyodemografik değişkenleri bakımından ilişki doyumu puanlarındaki farklılığın istatistiksel olarak anlamlı olduğu saptanmıştır. Korelasyon bulgularına göre, katılımcıların flört şiddetine yönelik tutumları ile ilişki doyumu arasında negatif yönlü ve anlamlı ilişki saptanmıştır. Ayrıca, flört şiddetine yönelik tutumlar ile bilişsel çarpıtmalar arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Oluşturulan Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) bulgularına göre, flört şiddetine ilişkin tutumlar ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide bilişsel çarpıtmaların kısmi aracı rolü olduğu saptanmıştır. Araştırma bulgularının yakın ilişkilerdeki deneyim ile ilişkili risk faktörlerinin değerlendirilmesi bakımından uygulama ve araştırma alanlarına katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is planned to examine the mediating effect of irrational beliefs between dating violence and relationship satisfaction. The study included 293 adult participants. The participants were administered the Romantic Relationship Rating Scale (RRRS), Cognitive Distortion Scale (CDS), and Relationship Stability Scale via online surveys. In addition to the data collection tools, a“Personal Information Form”was used to obtain the demographic information of the participants, and an“Informed Consent Form”was used to inform the participants about the research content and confidentiality. While collecting data for the research, it is planned to send a questionnaire to the participants via Google Forms over the internet. SPSS 26.0 and LISREL software were used to analyze the research data. Independent Samples t test, ANOVA test, Pearson product-moment correlation coefficient analysis, hierarchical regression analysis were used on the data transferred to SPPS. According to the findings obtained in the study, it was determined that the difference in the perception of relationship satisfaction in terms of sociodemographic variables of the participants was statistically significant. According to the correlation findings, a negative and significant relationship was found between the participants' attitudes towards dating violence and relationship satisfaction. In addition, there was a positive and significant relationship between attitudes towards dating violence and cognitive distortions. According to the findings of the Structural Equation Model (SEM), cognitive distortions played a partial mediating role in the relationship between attitudes towards dating violence and relationship satisfaction. It can be considered that the findings of the research may contribute to the fields of practice and research in terms of evaluating the risk factors associated with the experience in close relationships.