Konvansiyonel ve mini ekstrakorporeal sistemler ile koroner baypas cerrahisi uygulanan hastalardaki trombosit aktivasyonunun karşılaştırılması
Comparison of platelet activation in patients undergoing coronary bypass surgery with conventional and mini extracorporeal systems
  1. Tez No: 874265
  2. Yazar: MEHMET ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ADNAN CELKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Teknikleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma da, koroner baypas ameliyatı sonrası hastalarda konvansiyonel ve mini ekstrakorporeal sistemlerin trombosit aktivasyonu üzerindeki etkileri karşılaştırıldı. Retrospektif analizimiz için toplam 116 hastaya ait veri aldık. Konvansiyonel ekstrakorporeal sistem ile baypas yapılan hastalar ve mini ekstrakorporeal sistem ile baypas yapılan hastalar iki gruba ayrıldı. Her iki grupta da aynı sayıda hasta (n=58) mevcut olup, Ocak 2022 ile Aralık 2022 arasında gerçekleştirilen koroner baypas ameliyatına ait hasta verilerini içeriyor. Pompa süresi ve kross klemp süresi açısından konvansiyonel ve mini ekstrakorporeal sistemler ile baypas yapılan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı. Mini ekstrakorporeal sistemler kullanılarak baypas ameliyatı yapılan hastaların yoğun bakımda kalış süreleri ve genel olarak hastanede kalış süreleri konvansiyonel yöntemle ameliyat edilenlere göre daha kısa olurken, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi. Konvansiyonel ve mini ekstrakorporeal sistemler ile baypas yapılan her iki hasta grubunda ameliyat öncesi ve sonrası MPV ve PDW değerlerinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ancak PCT değerlerinde ise mini ekstrakorporeal sistemler de anlamlı azalma olduğu görülmüş ve önceki dönemler ile karşılaştırıldığında istatiksel bir fark saptanmamıştır. Gruplar arası karşılaştırmalar sonucunda mini ekstrakorporeal sistemler ile baypas operasyonu geçiren hastaların postoperatif PLT değerlerinin konvansiyonel yöntem ile karşılaştırıldığında rakamsal derecede yüksek olduğu görüldü. Sonuç olarak ameliyat sonrası EF, Hct, Hb değerlerinde mini ekstrakorporeal sistemlerin kullanıldığı grupta postoperatif değerlerinin konvansiyonel yöntemle baypas yapılan hastalara göre anlamlı derecede yüksek olduğu görüldü. Araştırma verilerine göre mini ekstrakorporeal sistemi kullanılarak baypas ameliyatı geçiren hastaların, konvansiyonel yaklaşımla ameliyat olanlara göre daha olumlu değerlere sahip olduğu görülebilmektedir ancak bu konuda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
This study compared the effects of conventional and mini extracorporeal systems on platelet activation in patients after coronary bypass surgery. We obtained data from a total of 116 patients for our retrospective analysis. Patients who underwent bypass with conventional extracorporeal system and patients who underwent bypass with mini extracorporeal system were divided into two groups. The same number of patients (n=58) were present in both groups and, December January 2022 to Dec 2022 coronary bypass surgery performed between the patient data contains. There was no statistically significant difference between patients undergoing bypass with conventional and mini extracorporeal systems in terms of pump time and cross-clamp time. Patients who underwent bypass surgery using mini extracorporeal systems had a shorter intensive care unit stay and shorter overall hospital stay compared to patients who underwent bypass surgery using conventional methods, but this difference was not statistically significant. In our study, no significant difference was found in MPV and PDW values in both groups of patients who underwent bypass surgery with conventional and mini extracorporeal systems before and after surgery. However, there was a significant decrease in PCT values in mini extracorporeal systems and no statistical difference was found when compared with the previous periods. As a result of intergroup comparisons, it was observed that postoperative PLT values of patients who underwent bypass operation with mini extracorporeal systems were numerically higher than those of patients who underwent bypass operation with conventional method. As a result, it was found that the postoperative values of EF, Hct, Hb values were significantly higher in the group where mini extracorporeal systems were used compared to the patients who underwent bypass surgery by conventional method. According to research data, it is observed that patients who have undergone bypass surgery using the mini extracorporeal system have more positive values than those who have undergone surgery with the conventional approach, but more research is needed on this issue.