Evli bireylerin beş faktör kişilik özellikleri ve evlilik doyumu ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracılık rolü
The mediating role of ontological well-being in the relationship between the big five personality traits of married individuals and marital satisfaction
  1. Tez No: 874267
  2. Yazar: GİZEM SEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, evli bireylerin beş faktör kişilik özellikleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun aracılık etkisi incelenmiştir. Örneklem, Türkiye'nin farklı illerinde yaşayan ve 18 ila 61 yaş aralığında olan evli bireylerden oluşmaktadır. Araştırmaya 222 kadın ve 180 erkek olmak üzere toplamda 402 kişi katılmıştır. katılmıştır. Evli bireylerin beş faktörlü kişilik özellikleri ve evlilik doyumu ilişkisinde ontolojik iyi oluşun aracılık etkisini incelemek amacıyla Demografik Bilgi Formu, Beş Faktörlü Kişilik Ölçeği, Ontolojik İyi Oluş Ölçeği ve Evlilik Yaşamı Ölçeği kullanılmıştır. SPSS 25 programı ile veriler analiz edilmiş ve sonrasında LISREL 8.51 programı kullanılarak ölçme modeli ve yapısal model test edilmiştir. Analiz sonucunda, beş faktörlü kişilik özellikleri ile evlilik doyumu arasındaki ilişkide ontolojik iyi oluşun tümden aracılık rolünün istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating effect of ontological well-being was examined in the relationship between the Big Five personality traits of married individuals and marital satisfaction. The sample consisted of married individuals aged between 18 and 61, living in different cities in Turkey, with a total of 402 participants, including 222 women and 180 men. To investigate the mediating effect of ontological well-being in the relationship between the Big Five personality traits of married individuals and marital satisfaction, a Demographic Information Form, the Big Five Personality Inventory, the Ontological Well-Being Scale, and the Marriage Life Scale were used. The data were analyzed using SPSS 25, and then the measurement model and structural model were tested using LISREL 8.51. The analysis results indicated that the mediating role of ontological well-being in the relationship between the Big Five personality traits and marital satisfaction was statistically significant.