Üç eser üç dünya: Sabahattin Ali romanlarında temsil ve mekân
Three works: three worlds; place and representation in Sabahattin Ali novels
  1. Tez No: 874268
  2. Yazar: İLYAS TUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Sabahattin Ali'nin“Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna”üç farklı romanındaki mekânlar ve bu mekânların neyi ve neleri temsil ettiği incelenmiştir. Coğrafya ile insan arasındaki ilişki ile benzer bir durum edebiyat ve insan arasında da görülmektedir. Coğrafya ve edebiyatı birbirine yakınlaştıran da mekân ve insan etkileşimi olmaktadır. Coğrafya insanların yeryüzündeki faaliyetlerini inceler. Bunların başında insan faaliyetleri sonucunda ortaya çıkan sosyal yaşam, yerleşme, ekonomi, iletişim, kültür, nüfus, ulaşım gibi daha çok beşeri coğrafyanın ilgilendiği alanlar gelmektedir. Fiziki coğrafya ise iklim, bitki örtüsü, yeryüzü yapısı, su ve toprak tipleri gibi insan müdahalesinden uzak doğal ortam alanlarını inceler. Edebiyat, güzel ve estetik kaygılarla ortaya çıkarılmış yazılı ya da sözlü eserleri temsil eder. Bunların başında da en etkili olanlarından biri de romanlardır. Romanlar coğrafi unsurları bünyesinde barındıran en hacimli eserlerdir. Yazar romanı oluştururken coğrafya bilgisinden de faydalanır. Çünkü romanda olaylar bir yerde başlar ve bir yerde son bulur. Bununla birlikte olayların içerisinde ve karakterlerin davranışlarında mekânın önemi büyüktür. Sabahattin Ali'nin üç romanı üç farklı mekânı temsil etmektedir. Bu romanlar kronolojik olarak Kuyucaklı Yusuf, İçimizdeki Şeytan ve Kürk Mantolu Madonna olmak üzere yayınlanmıştır. Bu romanlar sırasıyla Anadolu, İstanbul ve Avrupa'da bir ülke Almanya'yı temsil etmektedir. Tezin asıl bölümüne geçilmeden önce İmge, simge, söylem, temsil, kent, flanör, bohem gibi kavramların mekân ile ilişkisi irdelendikten sonra ikinci bölümde Sabahattin Ali'nin hayatı ve eserleri, yaşam serüveni, Türk Edebiyatındaki yeri, önemi ve etkisi ele alınacaktır. Tezin asıl inceleme kısmı olan üçüncü bölümde ise Sabahattin Ali'nin üç romanında mekânların tasviri unsurları olan beşeri ve fiziksel özelliklerine bakılacaktır. Karakterlerin mekân ile olan ilişkisi ve mekânın neyi temsil ettiği sorgulanacaktır. Sabahattin Ali'nin gerçek hayatta yaşamış olduğu mekânlar ile romanlarındaki mekânlar karşılaştırılarak Sabahattin Ali penceresinden edebiyatın içerisindeki coğrafyanın ne kadar önemli ve etkili olduğuna bakılacaktır. Daha sonra sonuç bölümüne geçilecektir. Bu çalışmamız literatürde edebiyat coğrafyasının etki alanının genişlemesine vesile olacağı düşüncesindeyim.
Özet (Çeviri)
In this study, the places in three different novels of Sabahattin Ali,“Yusuf from Kuyucak, The Devil Within Us and Madonna in a Fur Coat”and what these places represent and what they represent were examined. A similar situation to the relationship between geography and humans is also seen between literature and humans. It is the interaction of space and people that brings geography and literature closer together. Geography studies the activities of humans on earth. The most important of these are the areas that human geography is more interested in, such as social life, settlement, economy, communication, culture, population and transportation, which arise as a result of human activities. Physical geography, on the other hand, examines natural environment areas that are away from human intervention, such as climate, vegetation, land structure, water and soil types. Literature represents written or oral works created with beautiful and aesthetic concerns. One of the most influential of these is novels. Novels are the most voluminous works that contain geographical elements. The author also benefits from his knowledge of geography while creating the novel. Because in the novel, events begin somewhere and end somewhere. However, place is of great importance in the events and the behavior of the characters. Sabahattin Ali's three novels represent three different places. These novels were published chronologically as Kuyucaklı Yusuf, The Devil Within Us and Madonna in a Fur Coat. These novels represent Anatolia, Istanbul and Germany, a country in Europe, respectively. Before moving on to the main part of the thesis, after examining the relationship between concepts such as image, symbol, discourse, representation, city, flaneur, bohemian and space, in the second part, Sabahattin Ali's life and works, his life adventure, his place in Turkish Literature, his importance and influence will be discussed. In the third chapter, which is the main analysis part of the thesis, the human and physical characteristics, which are the descriptive elements of the places in Sabahattin Ali's three novels, will be examined. The relationship of the characters with the place and what the place represents will be questioned. By comparing the places where Sabahattin Ali lived in real life with the places in his novels, we will see how important and effective the geography in literature is from the perspective of Sabahattin Ali. Then we will move on to the results section. I believe that this study will help expand the influence of literary geography in literature.