Adölesan idiopatik skolyoz hastalarında pelvik asimetriye göre bazı sırt ve uyluk kaslarının myotonometrik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of myotonometric properties of some back and thigh muscles in adolescent idiopathic scoliosis patients according to pelvic asymmetry
  1. Tez No: 874305
  2. Yazar: ZEYNEP ŞENCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK CİHAN, DOÇ. DR. SEZGİN BAHADIR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Skolyoz, columna vertebralis'in en sık görülen deformitesidir. Skolyoz sonucunda columna vertebralis'te sagittal, transvers ve frontal düzlemlerde normalden sapma ile birlikte bazı biyomekanik değişiklikler meydana gelir. Bu çalışmada adölesan idiopatik skolyozlu (AİS'li) bireylerde pelvik aksiyal rotasyon yönüne (PAR) ve majör eğriliğin konveks ve konkav tarafına göre sırt, yüzeyel karın ve yüzeyel uyluk kaslarının tonus, sertlik, elastikiyet özelliklerinin arasındaki etkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Çalışmada 40 AİS'li bireyin m.quadriceps femoris, hamstring kas grubu (m. biceps femoris, m. semitendinosus), m.longissimus thoracis, m.multifidus lumborum, m. rectus abdominis'in MyotonPRO cihazıyla tonus, sertlik ve elastikiyeti ölçüldü. AİS'li bireylerin röntgen görüntülerinde, Risser sınıflandırması, majör eğrilik yönü, pelvik aksiyal rotasyon yönü, Cobb açısı ölçüldü Çalışmada PAR yönüne göre m.quadriceps femoris, m. biceps femoris, m. semitendinosus'un tonus, sertlik, elastikiyetinde sinerjist etkilenim daha ön planda bulundu. Majör eğriliğin konveks-konkav tarafına göre m. multifidus lumborum, m. longissimus thoracis, m. rectus abdominis'in viskoelastik parametrelerinde de agonist-anatgonist etkilenimin olduğu tespit edildi. AİS'li bireylerde, bazı yüzeyel sırt, karın ve uyluk kaslarının tonus, sertlik, elastikiyet özelliklerinin arasındaki etkinin incelenmesi sonucunda kasların biyomekanik özellikleri değerlendirilip tonus, sertlik, elastikiyetinin nasıl etkilendiği hakkında fikir sunacaktır. Böylelikle AİS'li bireylerin iskelet kaslarının viskoelastik özellikleri hakkında bilgi sahibi olunacak ve klinik tedavileri ile birlikte fizik tedavi programları planlanırken söz konusu etkinin göz önüne alınmasıyla, tedavinin daha etkin olmasına katkı sağlama hedefine bir adım daha yaklaşılacaktır. Çalışmamız bu yönüyle gelecekteki çalışmalara yol gösterecek olup literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Scoliosis is the most common deformity of the columna vertebralis. As a result of scoliosis, some biomechanical changes occur in the vertebralis column, along with deviation from normal in the sagittal, transverse and frontal planes. This study aimed to evaluate the effect of tone, stiffness and elasticity properties of the back, superficial abdominal and superficial thigh muscles according to the direction of pelvic axial rotation (PAR) and the convex and concave side of the major curvature in individuals with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). In the study, the tone, stiffness and elasticity of the quadriceps femoris, hamstring muscle group (biceps femoris, semitendinosus), longissimus thoracis, multifidus lumborum and rectus abdominis of 40 individuals with AIS were measured with the MyotonPRO device. Risser classification, major curvature direction, pelvic axial rotation direction, and Cobb angle were measured in the x-ray images of individuals with AIS. In the study, synergistic effects were found to be more prominent in the tone, hardness, and elasticity of quadriceps femoris, biceps femoris, and semitendinosus compared to the PAR direction. It was determined that there was an agonist-antagonist effect in the viscoelastic parameters of the multifidus lumborum, longissimus thoracis, and rectus abdominis, depending on the convex-concave side of the major curvature. As a result of examining the effect between the tone, stiffness and elasticity properties of some superficial back, abdominal and thigh muscles in individuals with AIS, the biomechanical properties of the muscles will be evaluated and will provide an idea about how the tone, stiffness and elasticity are affected. Thus, information will be obtained about the viscoelastic properties of the skeletal muscles of individuals with AIS, and by taking this effect into consideration when planning physical therapy programs along with clinical treatments, we will be one step closer to the goal of contributing to a more effective treatment. In this respect, our study will guide future studies and contribute to the literature.