Elektrolif çekim yöntemi kullanılarak postbiyotik içeren nanolifli yara örtüsü üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of wound dressings containing postbiotic using electrospinning method
  1. Tez No: 874314
  2. Yazar: ALEYNA SURE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KOLUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Microbiology, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yara örtüleri, yaraların iyileşme sürecine büyük ölçüde etki eden, kronikleşmeyi önleyip eksüda kontrolü sağlayarak daha hızlı iyileşmeyi hedef alan medikal tekstillerdir. Her yara kendi özellikleri ile karakterize olduğu için tek tipte yara örtüsü kullanımı imkansızdır. Nanolif yara örtüleri, geniş yüzey alanına sahip oluşları ve yüksek gözenekli yapıları ile nem dengesini sağlarken aynı zamanda dışarıdan gelecek patojenlere karşı da bariyer oluşturmaktadır. Elektrolif çekim yöntemi, çeşitli fonksiyonel bileşenlerin nanoliflerin yapısına dahil edilmesine imkân vermektedir. Postbiyotikler, canlı hücre içermeyen bakteriyel metabolitlerdir. Sağladıkları çeşitli fizyolojik aktiviteler sayesinde inflamasyonu düzenleyerek ve doku yenilenmesini arttırarak yara yatağının genel sağlığını iyileştirmektedir. Bu çalışmada yara yüzeyine uygulanmak üzere antimikrobiyal özellikteki nanolifler yarayı enfeksiyondan koruma ve iyileşmeyi hızlandırma görevine sahiptir. Bu bağlamda yapılan çalışma kapsamında elektrolif çekim yöntemi ile üretilen polimer nanolif örtülerin yapılarına Lactobacillus acidophilus ve Lactobacillus rhamnosus suşlarından elde edilen postbiyotiklerin dahil edilebilirliği ve nanoliflerin antimikrobiyal aktivitesi analiz edilmiştir. Üretilen nanoliflere uygulanan karakterizasyon yöntemlerinden elde edilen bulgularda postbiyotiklerin nanolif örtülere dahil edilebildiği ve bununla birlikte 5 farklı patojen mikroorganizmaya karşı iyi bir antimikrobiyal etki sağladığı ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Wound dressings are medical textiles that significantly impact the wound healing process by preventing chronicity and controlling exudate, thereby aiming for faster healing. Since each wound is characterized by its unique properties, the use of a single type of wound dressing is impractical. Nanofiber wound dressings, with their large surface area and highly porous structures, maintain moisture balance while also serving as barriers against external pathogens. The electrospinning method allows for the incorporation of various functional components into the structure of nanofibers. Postbiotics, which are bacterial metabolites that do not contain live cells, enhance the overall health of the wound surface by regulating inflammation and promoting tissue regeneration through their diverse physiological activities. In this study, antimicrobial nanofibers applied to the wound surface serve the purpose of protecting the wound from infection and accelerating healing. In this study, the feasibility of incorporating postbiotics derived from Lactobacillus acidophilus and Lactobacillus rhamnosus strains into the structures of polymer nanofiber mats produced via the electrospinning method, as well as the antimicrobial activity of these nanofibers, was analyzed. The findings from the characterization methods applied to the produced nanofibers demonstrated that postbiotics could be successfully incorporated into the nanofiber mats and provided good antimicrobial efficacy against five different pathogenic microorganisms.