Comparison of development and physiology of Deschampsia Antarctica ecotype collection grown in two different temperatures
İki farklı sıcaklıkta büyütülen Deschampsia antarctica ekotipleri koleksiyonunun gelişimsel ve fizyolojik karşılaştırması
  1. Tez No: 874318
  2. Yazar: YKBAL AVEZBAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAHİDE NESLİHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Botanik, Biotechnology, Botany
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Genetik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Deschampsia Antarktika E. Desv. veya Antarktika saç otu, Antarktika'nın karasal ekosistemlerinde yetişen Poaceae familyasına ait çok yıllık bir bitkidir. Antarktika saç otu, Antarktika'nın zorlu iklim koşullarında hayatta kalmayı ve üremeyi sağlayan benzersiz uyarlanabilir yeteneklere sahip olması nedeniyle, biyolojinin çeşitli alanlarında çalışan bilim adamlarının dikkatini sürekli olarak çekmektedir. Bitkiler 0,5 ila 25 cm yüksekliğinde büyüyebilir. Genç sürgünler bir kabuk içine alınır ve yapraklar doğrusal yaprak bıçaklarıyla sapsızdır. D.antarktika, 35-40 yıla kadar ömrü olan doğru şekle sahip klonlar oluşturabilir. Eski bitkilerin yaşlanması ve ölümü genellikle klonun orta kısmında görülür ve bitki yeni bir yerde kök saldığında yeni bir klonun oluşum döngüsü başlar (Alberdi ve Corcuera, 1991; Lewis Smith, 2003 ve ark. ,). Sıcaklık, bitki gelişim hızını etkileyen ana faktördür. Bravo ve arkadaşlarının laboratuvar çalışmaları. (2001), D.antarktika'nın soğuğa alışmaya karşı iyi gelişmiş bir tepkiye sahip olduğunu ve önemli hücre hasarının yalnızca donduklarından önemli ölçüde daha düşük sıcaklıklara maruz kalan bitkilerde meydana geldiğini göstermiştir. Cortez-Antiquera ve arkadaşları tarafından yapılan bir başka çalışma. (2021) ile D. antarktika, in vitro yetiştirilen bitkilerin 23 ve 35 ° C'de ısı şoku koşullarını tolere edebildiğini gösterdi. İklim değişikliğine bağlı olarak beklenen sıcaklık artışı ve daha aşırı sıcaklık olayları potansiyeli bitki verimliliğini etkileyecektir ve çeşitli çalışmalar sıcaklığın bitki büyümesi ve fizyolojisi üzerindeki etkisini araştırmıştır. Bu bağlamda, iklim odalarında yetiştirilecek olan D. antarctica bitkilerinin büyüme, fizyoloji ve morfolojisi üzerindeki etkisini karşılaştırmayı amaçlıyoruz. Özellikle, 12°C ve 22°C gibi farklı sıcaklıklarda yetiştirilecek bitkilerin bu Arktik bitkinin artan sıcaklıklara yanıtını anlamak ve departmanımızda koruduğumuz koleksiyonu tanımlamak için bir arka plan sağlamayı hedefliyoruz.
Özet (Çeviri)
Deschampsia antarctica E. Desv. or Antarctic hairgrass, is a perennial plant belonging to the Poaceae family that grows in terrestrial ecosystems of Antarctica. Antarctic hairgrass, consistently attracts the attention of scientists working in various fields of biology since this species has unique adaptive abilities enabling to survive and reproduce in the extreme climatic conditions of Antarctica. Plants can grow from 0.5 to 25 cm in height. Young shoots are enclosed in a shell, and the leaves are sessile with linear leaf blades. D.antarctica can form clones of the correct shape with a lifespan of up to 35-40 years. Aging and death of old plants are often observed in the central part of the clone, and the cycle of formation of a new clone begins when the plant takes root in a new place (Alberdi and Corcuera, 1991; Lewis Smith, 2003 et al. ,). Temperature is the main factor affecting the rate of plant development. Laboratory studies by Bravo et al. (2001) showed that D.antarctica has a well-developed response to cold acclimatization and that significant cell damage occurs only in plants exposed to temperatures significantly lower than those at which they freeze. Another study by Cortez-Antiquera et al. (2021) with D. antarctica showed that plants grown in vitro are able to tolerate heat shock conditions at 23 and 35°C. The expected increase in temperature due to climate change and the potential for more extreme temperature events will affect plant productivity and several studies have investigated the effect of temperature on plant growth and physiology. Related with that, we aim to compare the effect of two different temperatures (12°C and 22°C) on the growth, physiology and morphology of D. antarctica plants which will be grown in climate chambers to provide a background on the response of this Arctic plant to increasing temperatures and to define the collection that we are preserving in our department.