COVİD-19 pandemisinde üniversite öğrencilerinde Travma Sonrası Stres Bozukluğu görülme oranı ve stresle baş etme tarzı, psikolojik sağlamlık, travmayla başa çıkma algısı, COVİD-19 korkusuyla ilişkisi
The rates of Post-Traumatic Stress Disorder in university students in the COVID-19 pandemic and the relationships between post-traumatic stress disorder and stress coping style, psychological resilience, perception of coping with trauma, and fear of COVID-19
- Tez No: 874336
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Pandemilerin travmatik yaşantı olarak algılanabilmesi nedeniyle, pandemilerde Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) yaygın şekilde görülebilmektedir. Yakın dönemde yaşanan Covid-19 pandemisi de bu boyutuyla ruh sağlığı alanında öne çıkmıştır ve TSSB'nin çeşitli demografik/psikolojik faktörlerle ilişkili olduğu bilinmektedir. Buradan hareketle, bu çalışmada, üniversite öğrencilerinde, Covid-19 pandemisinde olası TSSB görülme oranlarının belirlenmesi, olası TSSB ile bazı demografik değişkenlerin, stresle başa çıkma tarzının, psikolojik sağlamlığın, travma ile başa çıkabilme algısının ve Covid-19 korkusunun ilişkisinin araştırılması; bu değişkenlerden hangilerinin TSSB'yi ne düzeyde yordadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma 524 katılımcıyla, kişisel bilgi formu, Olayların Etkisi Ölçeği-Revize (OEÖ-R), Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ), Travma ile Başa Çıkabilme Algısı Ölçeği (TBÇAÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), Covid-19 Korkusu Ölçeği (CKÖ) kullanılarak yürütülmüştür. Verilerin analizinde frekans, korelasyon katsayısı, t-test ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Olası TSSB yaygınlığı %67,7 olarak bulunmuştur. Olası TSSB görülen katılımcıların TBÇAÖ'nün travma odaklı alt boyutundan, SBTÖ'nün boyun eğici yaklaşım, çaresiz yaklaşım alt boyutlarından ve CKÖ'den aldıkları puanların, olası TSSB görülmeyen katılımcıların puanlarından anlamlı biçimde yüksek olduğu, KPSÖ ve SBTÖ'nün kendine güvenli yaklaşım ve iyimser yaklaşım alt boyutlarından aldıkları puanların ise daha düşük olduğu saptanmıştır. OEÖ-R'de erkek katılımcıların ve Covid-19 için riskli hastalığı olanların daha yüksek puanlar aldıkları belirlenmiştir. CKÖ, TBÇAÖ'nün travma odaklı alt boyutu, SBTÖ'nün boyun eğici ve çaresiz yaklaşım alt boyut ve KPSÖ puanlarının travma sonrası stres belirtilerini yordadığı bulunmuştur. Sonuç: Pandemi döneminde, özellikle genç yetişkinlerde önemli bir ruh sağlığı sorunu olarak olası TSSB oranı yüksektir. TSSB gelişmesini önlemek için pandemi korkusunu gidermeye ve psikolojik sağlamlığı artırmaya yönelik girişimlerden fayda beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Since pandemics can be perceived as traumatic experiences, Post-Traumatic Stress Disorder (PTSD) can be commonly seen in pandemics. The recent Covid-19 pandemic has also come to the fore in the field of mental health with this scale, and it is known that PTSD is associated with various demographic and psychological factors. Based on this, in this study, it was aimed to determine the rates of possible PTSD in university students during the Covid-19 pandemic, to investigate the relationships between possible PTSD and some demographic variables, stress coping style, psychological resilience, perception of coping with trauma and fear of Covid-19 and to examine which of these variables predict PTSD and to what extent. Materials and Methods: The study was conducted with 524 participants by using Impact of Events Scale-Revised, The Ways of Coping Inventory, The Perceived Ability to Cope With Trauma Scale, Brief Resilience Scale, The Fear of Covid-19 Scale. To analyze the data, frequency analysis, Pearson's product moment correlation coefficient, t-test for independent groups and multiple linear regression analysis were used. Results: The prevalence of probable PTSD was found to be 67,7%. The scores of the participants with possible PTSD from the trauma-focused subscale of The Perceived Ability to Cope with Trauma Scale, the submissive approach and helpless approach subscales of The Ways of Coping Inventory, and The Fear of Covid-19 Scale were significantly higher than the scores of the participants without possible PTSD. It was determined that the scores they received from the optimistic approach sub-scales were lower. It was determined that male participants and those with risky diseases for Covid-19 received higher scores in IES-R. It was found that The Fear of Covid-19 Scale, traumafocused subscale of The Perceived Ability to Cope With Trauma Scale, submissive and helpless approach subscale of the Ways of Coping Inventory, and Brief Resilience Scale scores predicted post-traumatic stress symptoms. Conclusion: During the pandemic period, the rate of PTSD is high as a significant mental health problem, especially in young adults. In order to prevent the development of PTSD, initiatives aimed at relieving the fear of the pandemic and increasing resilience can be beneficial.