XVIII. yüzyılda Güney Marmara iskeleleri ve art alanındaki ticari faaliyetler
Southern Marmara ports and commercial activities in the rear area in the 18th century
- Tez No: 874354
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ŞAHİN ALLAHVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Güney Marmara kıyı şeridinde yer alan Kapıdağı Yarımadası, Erdek, Bandırma, Marmara, Paşalimanı, Ekinlik ve İmralı en kısa yoldan bağlantı kurulabilecek sahil kentleridir. Coğrafi konumları ve her birinin bir limana sahip olması buraların gelişmesine katkıda bulunmuştur. Bu sahil kentlerinin en önemli özelliği Boğazlar aracılığıyla Osmanlı denizlerinin tamamına ulaşabilecek bir güzergahta ve ayrıca İstanbul'a yakın mesafede bulunmaları buraları cazibe merkezi haline getirmiştir. Güney Marmara sahil kentlerinin önemi İstanbul'un istek ve beklentileri doğrultusunda daha da artmıştır. Çünkü saray ve başkent İstanbul'un iaşe temini, Osmanlı Devleti için her zaman öncelikli olmuştur. Marmara'nın güneyinde bulunan bu liman kentlerinin İstanbul'a yakın mesafede bulunmaları ve ulaşım kolaylığı buraları canlı birer ticaret merkezi olmalarını sağlamıştır. Bandırma, Balıkesir ve Bursa çevresinden gelen hububatın İstanbul'a sevk edilmesinde büyük rolü bulunmaktadır. İaşeye konu olan gıda ürünlerinin dışında, yakacak maddeleri ve imar faaliyetlerinde kullanılmak üzere çeşitli ürünler yine Güney Marmara limanlarından İstanbul'a düzenli olarak nakledilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kapıdağı Peninsula, Erdek and Bandırma coasts and Marmara, Paşalimanı, Ekinlik and İmralı islands located on the Southern Marmara coastline are coastal cities that can be connected via the shortest route. Their geographical location and the fact that each of them has a port contributed to the development of these places. The most important feature of these coastal cities is that they are located on a route that can reach the entire Ottoman seas via the Bosphorus and are also close to Istanbul, making them centers of attraction. The importance of Southern Marmara coastal cities has increased in line with the demands and expectations of Istanbul. Because the provision of food for the palace and the capital Istanbul has always been a priority for the Ottoman Empire. The close proximity of these port cities in the south of Marmara to Istanbul and their ease of transportation have enabled them to become lively trade centers. It has a major role in the transportation of grain coming from Bandırma, Balıkesir and Bursa surroundings to Istanbul. Apart from the food products for subsistence, fuel materials and various products to be used in construction activities were regularly transported to Istanbul from the Southern Marmara ports.