Kırşehir ilinde yetiştirilen simental sığırlarda fenotipik parametrelerin belirlenmesi
Determination of phenotypic parameters in simmental cattle raised in Kırşehi̇r
  1. Tez No: 874355
  2. Yazar: NARİN BEDİR SAROHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, Kırşehir ilinde yetiştirilen 846 baş Simental ırka ait 2007-2017 yılları arası verim kayıtları değerlendirilmiştir. Süt verim özelliklerinden 305 gün süt verimi (305 GSV), laktasyon süresi (LS) ve kuruda kalma süresi (KKS) ile döl verim özelliklerinden ise buzağılama aralığı (BA) üzerinde durulmuştur. Belirtilen özellikler üzerine buzağılama yılı, laktasyon sırası, buzağılama mevsimi ve işletme büyüklüğünün etkileri araştırılmıştır. 305 GSV, LS, KKS ve BA ilişkin tanımlayıcı istatistikler sırasıyla 3847.4 ± 46, 374.47 ± 4.10, 64.88 ± 1.15 ve 438.52 ± 8.19 olarak tespit edilmiştir. 305 GSV ve LS üzerine buzağılama mevsiminin ve laktasyon sırasının etkisi önemli olup (p0,05), LS üzerine buzağılama yılının etkisi önemli (p0,05) olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the yield records of 846 Simmental breeds raised in Kırşehir province between 2007 and 2017 were evaluated. Among the milk yield characteristics, 305 days milk yield (305 DMY), lactation lenght (LL) and dry period (DP) reproductive fertility characteristics calving interval (CI). were evaluated. The effects of calving year, parity, calving season and farm size on the specified characteristics were investigated. Descriptive statistics for 305 DMY, LL, DP and CI were determined as 3847.4±46, 374.47 ± 4.10, 64.88 ± 1.15 and 438.52 ± 8.19, respectively. The effect of calving season and parity on 305 DMY and LL is significant (p0.05), and the effect of calving year on LL is significant (p0.05).