Genç yetişkinlerde travma sonrası büyüme, bilişsel esneklik ve algılanan sosyal destek ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship between posttraumatic growth, cognitive flexibility, and perceived social support in young adults
- Tez No: 831821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH TURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırmanın amacı genç yetişkinlerde travma sonrası büyüme, algılanan sosyal destek ve bilişsel esneklik ilişkisini incelemektir. Bununla birlikte travmatik yaşantı geçirmiş genç yetişkinlerin travma sonrası büyüme düzeyleri, bilişsel esneklik ve algılanan sosyal destek düzeyleri araştırılmış; bunların cinsiyet, medeni durum, alınan yardım türü ve eğitim durumu değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi travmatik yaşantı geçirmiş 18-30 yaş arası 168 kadın 157 erkek olmak üzere toplamda 325 genç yetişkin bireyden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Travma Sonrası Büyüme Envanteri, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçekleri kullanılmıştır. Verilerin analizi betimsel istatistikler, Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testi kullanılarak yapıldı. Sürekli veriler arası ilişki, veriler normal dağılmadığı için Spearman korelasyon ile bakıldı. Yapılan analizler sonucunda bireylerin yaşadığı en yaygın travmatik yaşantı % 27.1 ile sevilen birinin kaybı olarak bulunmuştur. Travma sonrası büyüme cinsiyete göre, alınan yardım türüne göre ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılık gösterirken medeni duruma göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Bilişsel esneklik düzeyi eğitim durumuna, cinsiyete ve medeni duruma göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Algılanan sosyal destek cinsiyete ve medeni duruma göre anlamlı bir farklılık gösterirken alınan yardım türüne göre anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Travma sonrası büyüme ile bilişsel esneklik arasında bir ilişki bulunamamıştır. Algılanan sosyal destek ile bilişsel arasında bir ilişki bulunamamıştır. Travma sonrası büyüme ile algılanan sosyal destek arasında orta düzeyde pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between post-traumatic growth, perceived social support and cognitive flexibility in young adults. In addition, post-traumatic growth levels, cognitive flexibility and perceived social support levels of young adults who have experienced traumatic experiences were investigated; It was examined whether these differ according to gender, marital status, type of aid received and educational status variables. The sample of the study consists of a total of 325 young adults, 168 women and 157 men, aged 18-30, who have experienced a traumatic experience. Personal Information Form, Posttraumatic Growth Inventory, Cognitive Flexibility Scale and Multidimensional Perceived Social Support Scales were used as data collection tools in the study. Data analysis was done using descriptive statistics, Mann Whitney U and Kruskal-Wallis test. The relationship between continuous data was examined with Spearman correlation since the data were not normally distributed As a result of the analysis, the most common traumatic experience experienced by individuals was found to be the loss of a loved one with 27.1%. While post-traumatic growth showed significant differences according to gender, type of help received and education level, there was no significant difference according to marital status. Cognitive flexibility level did not differ significantly according to educational level, gender and marital status. While perceived social support showed a significant difference according to gender and marital status, it did not show a significant difference according to the type of help received. No relationship was found between post-traumatic growth and cognitive flexibility. No relationship was found between perceived social support and cognition. A moderately positive and significant relationship was found between post-traumatic growth and perceived social support.