Trans bireylerin cinsiyet uyum sürecinde yaşadığı zorlukların incelenmesi ve gereksinimlerinin belirlenmesi
Examining the challenges of transgender individuals in the gender adjustment process and determining their needs
- Tez No: 874361
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA KÜÇÜK, PROF. DR. ŞENOL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, cinsiyet uyum sürecine başlayan trans bireylerin karşılaştıkları zorlukları incelenmek ve nelere gereksinim duyduklarını belirlemektir. Yöntem: Amaçlı ve ölçüte yönelik örnekleme yöntemi ile belirlenen 7 trans kadın ve 7 trans erkekten oluşan 14 katılımcının değerlendirildiği araştırmada nitel araştırma tasarımı kullanıldı. Fenomenoloji deseni aracılığıyla trans bireylerin deneyimleri detaylı incelendi. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler kullanıldı. Bu araştırmada içerik analizi ve betimsel analiz kullanıldı. Ulaşılan veriler doğrultusunda anahtar kelimeler aracılığıyla; kodlar kategoriler ve temalar formüle edildi. Bulgular: Cinsiyet kimliklerinin, biyolojik kimliklerinden farklı olduğunu fark etme ortalama yaşları 8 iken cinsiyet uyum sürecine başlama ortalama yaşları 23'tür. Katılımcıların 12'si süreç öncesi kendine zarar verme düşüncesinin varlığından bahsetmiştir. 8 trans bireyde komorbidite tanı depresyon ve anksiyete olarak mevcuttur. Trans bireylerin cinsiyet uyum sürecindeki deneyimleri, psikolojik ve fizyolojik deneyimler, cinsiyet uyum sürecindeki zorluklar ve gelecek perspektifi ve beklentiler olarak kategorilendirildi. Yarı yapılandırılmış görüşme formunda verilen ifadelere göre yaşadıkları zorluklar hormon replasmanının yan etkileri, toplumsal tepkiler ve ayrımcılık, ekonomik güçlükler, sağlık sistemiyle etkileşimdeki zorluklar, psikolojik süreçte yaşanan olumsuz duygulanımlar, eğitim ve kariyer engelleri ve hukuki ve bürokratik mücadeleler olarak belirlendi. Sonuç: Bu araştırmada katılımcıların cinsiyet uyum sürecinin geç başlamasında ailesel ve çevresel nedenlerin etkili olduğu tespit edildi. Cinsiyet uyum sürecine başlamanın, bireylerin kendine zarar verme düşüncelerini ortadan kaldırmaya yönelik pozitif etki sağladığına, anksiyete ile depresyon belirtilerini hafiflettiğine ve cinsiyet uyumsuzluğunu azaltmaya yönelik en iyi yöntem olduğuna ulaşıldı. Trans bireyin gereksinimlerine yönelik, sağlık sisteminde uygulanabilirliğe yönelik ve toplum algısına yönelik sosyal önerilerde bulunuldu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this research is to examine the challenges encountered by transgender individuals who have started gender adjustment process and to determine their needs. Method: Qualitative research design was used in the research, which evaluated 14 participants, 7 trans women and 7 trans men, determined by purposeful and criterion-oriented sampling method. The experiences of transgender individuals were examined in detail through the phenomenology pattern. Semi-structured interviews were conducted as a data collection tool. In this research, content analysis and descriptive analysis were used. In line with the data obtained; codes, categories and themes were formalized through keywords. Findings: While the average age of realizing that their gender identity is different from their biological identity is 8, the average age of starting the gender adjustment process is 23. Twelve of the participants mentioned the presence of self-harm ideation before the gender adjustment process. Comorbidity diagnoses were depression and anxiety in 8 transgender individuals. Experiences of transgender individuals during the gender adjustment process were categorized as psychological and physiological experiences, challenges in the gender adjustment process, and future perspectives and expectations. According to the statements given in the semistructured interview form, the challenges they experienced were determined to be the side effects relating to hormone replacement, social reactions and discrimination, economic challenges, challenges in interaction with the healthcare system, negative emotions experienced in the psychological process, education and career obstacles and legal and bureaucratic struggles. Result/Conclusion: This research has found that parental and environmental reasons has been influential on the late onset of the gender adjustment process of the participants. It was found that starting the gender adjustment process provides a positive effect on individuals to eliminate self-harm ideation, alleviates symptoms of anxiety and depression, and is the best method to reduce gender incongruence. Social suggestions were made regarding the needs of transgender individuals, their applicability in health services, and society's attitude.