Transgender erkek bireylerin cinsiyet uyum sürecinde hormon terapisi ile ses değişimi ve müzikal performansa etkisi
Voice change and musical performance with hormone therapy in the gender adaptation process of transgender male individuals
- Tez No: 823577
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada Transgender erkek bireylerin cinsiyet uyum sürecinde aldıkları testosteron hormonunun bir etkisi olan ses değişimleri incelenmiştir. Yaşanan ses değişimlerinin trans bireyin müzikal performansına ilişkin etkilerini gözlemlemek amacıyla Transgender bireylerle görüşmeler yapılmıştır. Ses eğitmenlerini konuya ilişkin bilgi ve tutumlarını ölçmek adına eğitmenlerle görüşmeler yapılmıştır. Transgender erkeklerin hormon terapisinin ilk yılında yaşadıkları problemler literatürdeki çalışmalarla benzerlik göstermektedir. Transgender bireylerin süreç öncesi ve sonrasında dışlanmaya maruz kaldıklarını ifade etmeleri açısından da önceki çalışmalarla benzerlik görülmüştür. Bununla birlikte eğitmenlerin transgender bireylerle çalışma konusunda deneyimleri olmamasına karşın, Trans erkek bireylerle çalışmak konusunda ön yargılı olmadıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, voice changes, which are an effect of the testosterone hormone that transgender male individuals receive during the process of gender adjustment, were examined. Interviews were conducted with transgender individuals in order to observe the effects of sound changes on the musical performance of transgender individuals. In order to measure the knowledge and attitudes of the voice trainers on the subject, interviews were held with the trainers. The problems experienced by transgender men in the first year of hormone therapy are similar to the studies in the literature. Similarities were observed with previous studies in terms of the fact that transgender individuals stated that they were exposed to exclusion before and after the process. However, although the trainers do not have experience in working with transgender individuals, it has been observed that they are not prejudiced about working with transgender individuals.