Suçla mücadele eden birimlerin algılanan stres düzeyi ve adil dünya inancının incelenmesi: Kriminal polis laboratuvarı örneği
Investigation of perceived stress level and just world belief of units fighting crime: The case of criminal police laboratory
  1. Tez No: 874365
  2. Yazar: ONUR BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONER ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Güvenlik güçleri mesleki olarak çok fazla stresli durumla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durumlar ise işlerinin kaçınılmaz bir parçası olarak görülmektedir. Polis memurlarının eğitimi, görevlerini yerine getirirken en iyi düzeyde çalışabilmeleri ve bu duruma alışabilmeleri adına kasıtlı olarak stresli ortamlarda verilmektedir. Her ne kadar eğitim sürecinde strese karşı dayanıklıklarının artması hedeflense de kaçınılmaz olarak, sık sık başa çıkmakta zorlandıkları ağır stresli durumlarla da karşılaşmaktadırlar Polis memurları için stres birçok noktadan kaynaklanmakta ve bu durum davranış, duygu ve düşüncelerini etkilemektedir. Polis stresini anlamak ise işi tek bir açıdan incelemekten çok daha karmaşıktır. Bu çalışmada temel amaç; suçla mücadele eden birimlerin algılanan stres düzeylerini ve adil dünya inançlarını alt boyutlarıyla birlikte incelemek ve literatürdeki eksikliği gidermektir. Araştırmanın evreni İstanbul Kriminal Polis Laboratuvarı'nda görev yapan 104 personelden oluşmaktadır. Örneklem ise çalışmaya katılmayı kabul edip ölçekleri eksiksiz ve tam dolduran 100 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışma gerçekleştirilirken veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Algılanan Stres Ölçeği ve Adil Dünya İnancı Ölçeği' nden faydalanılmıştır. Çalışma sonucunda algılanan stres düzeyi yüksek çalışanların, algılanan stres düzeyi düşük çalışanlara göre daha düşük adil dünya inancına sahip olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca adil dünya inancı düştükçe, stres/rahatsızlık ve öz yeterlilik algısında da düşüş olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Security forces face many stressful situations professionally. These situations are seen as an inevitable part of their work. The training of police officers is deliberately provided in stressful environments so that they can function at their best and become accustomed to this situation while performing their duties. Although the training process aims to increase their resilience to stress, inevitably, they are often confronted with severe stressful situations that they find difficult to cope with. Stress for police officers arises from many sources and affects their behavior, emotions and thoughts. Understanding police stress is much more complex than examining the job from a single perspective. The main purpose of this study is to examine the perceived stress levels and just world beliefs of crime-fighting units together with their sub-dimensions and to fill the gap in the literature. The population of the study consists of 104 personnel working in Istanbul Criminal Police Laboratory. The sample consists of 100 participants who accepted to participate in the study and completed the scales completely and completely. Personal Information Form, Perceived Stress Scale and Just World Belief Scale were used as data collection tools. As a result of the study, it was understood that employees with high perceived stress levels had lower just world beliefs than employees with low perceived stress levels. In addition, it was determined that as the belief in a just world decreases, the perception of stress/discomfort and self-efficacy also decreases.