Akciğer kanseri hücrelerinde timokinonun sirtüin gen ifadeleri üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of thymoquinone on sirtuingene expressions in lung cancer cells
  1. Tez No: 874366
  2. Yazar: ŞAHADET YEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Akciğer kanseri hem erkeklerde hem de kadınlarda en sık görülen ölümcül heterojen malign bir hastalıktır. Sirtüinler (SIRT), NAD+-bağımlı lizin deasetilazlar ve/veya ADP ribozil transferazlar olarak bilinirler. Memelilerde bulunan yedi farklı sirtüinin (SIRT17) ekspresse edildiği bilinmektedir. Timokinonun (TQ), Nigella sativa bitkisinin (% 54) uçucu yağının biyoaktif bir bileşeni olduğu bilinmektedir. Hem laboratuvar koşullarında (in vitro) hem de canlı organizmalarda (in vivo) yapılan çalışmalarda TQ'nun antiinflamatuar, anti-oksidan ve anti-kanser etkileri olduğu açıklanmıştır. Bu çalışmanın amacı akciğer kanseri hücrelerinde timokinonun sirtüin gen ifadeleri üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Bu amaçla akciğer normal ve kanser hücre hatları, 0, 25, 50, 100 ve 200 µM konsantrasyonlarda TQ ile 24, 48 ve 72 saat kültüre edilmiş, ardından hücre canlılıklarının ve IC50 değerlerinin tespiti için MTT deneyleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, TQ'un 25, 50 ve 100 µM konsantrasyonlarda 24 saatlik inkübasyonlarının normal ve akciğer kanseri hücrelerinde sirtüin (SIRT1-7) gen ifadeleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacı ile qRT-PCR deneyleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, timokinonun farklı konsantrasyonda bulunan dozlarının akciğer normal hücre hattında sirtüin aktivitelerini anlamlı bir şekilde artırdığı görülmüştür. Kanser hücre hatlarında timokinonun, doza bağlı olarak sirtüin gen ifadelerini anlamlı bir şekilde artırdığı, bununla birlikte A549 hücrelerinde SIRT5 ve SIRT7 ile Calu-1 hücrelerinde ise SIRT3 ve SIRT5 gen ifadelerini doza bağlı olarak azalttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most common lethal heterogeneous malignant disease in both men and women. Sirtuins (SIRT) are known as NAD+-dependent lysine deacetylases and/or ADP ribosyl transferases. Seven different sirtuins (SIRT1-7) are known to be expressed in mammals. Thymoquinone (TQ) is known to be a bioactive component of the essential oil of the Nigella sativa plant (54%). Studies conducted both under laboratory conditions (in vitro) and in living organisms (in vivo) have revealed that TQ has anti-inflammatory, antioxidant and anti-cancer effects. This study aims to investigate the effects of thymoquinone on sirtuin gene expressions in lung cancer cells. For this purpose, lung normal and cancer cell lines were cultured with TQ at 0, 25, 50, 100 and 200 µM concentrations for 24, 48 and 72 hours, and then MTT experiments were performed to determine cell viability and IC50 values. In line with the findings, qRT-PCR experiments were carried out to determine the effects of 24-hour incubation of TQ at 25, 50 and 100 µM concentrations on sirtuin (SIRT1-7) gene expressions in normal and lung cancer cells. According to the findings, it was found that different concentrations of thymoquinone significantly increased sirtuin activities in the lung normal cell line. It was determined that in cancer cell lines, thymoquinone significantly increased sirtuin gene expressions dose-dependently, while it decreased SIRT5 and SIRT7 gene expressions in A549 cells and SIRT3 and SIRT5 gene expressions in Calu-1 cells dose-dependently.