Muhafazakâr aile çocuklarının sekülerleşme süreçleri ve dine bakışları (Sultanbeyli örneği)
Secularization processes and religious perspectives of children from conservative families (The case of Sultanbeyli)
- Tez No: 874400
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET CANAN KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma, İstanbul'un Sultanbeyli ilçesinde yaşayan muhafazakâr ailelerin çocuklarının sekülerleşme süreçlerini ve bu süreçlerin dini inançlarına ve pratiklerine etkilerini incelemektedir. Araştırma, muhafazakâr ailelerin geleneksel dini ve ahlaki değerlerinin modern ve seküler dünya ile nasıl etkileşime girdiğini anlamayı amaçlamaktadır. Sekülerleşme, dini inançların ve pratiklerin bireylerin ve toplumun günlük yaşamlarından ve kamusal alandan giderek ayrılması sürecidir. Araştırma, nicel yöntemler kullanarak muhafazakâr aileler üzerinde gerçekleştirilmiş olup, Sultanbeyli ilçesinde yaşayan 315'i kadın, 315'i erkek olmak üzere toplam 630 kişi üzerinde yapılmıştır. Katılımcılara post modern dönemde dindarlık ve sekülerlik ölçekleri uygulanmış ve veriler analiz edilmiştir. Bulgular, muhafazakâr aile çocuklarının sekülerleşme süreçlerini ve bu süreçlerin dini inanç ve pratikler üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Sekülerleşme süreci, çocukların dini kimlik oluşumunda ve aile içi iletişimlerinde önemli değişikliklere yol açmıştır. Modern ve seküler dünya görüşleri ile artan etkileşim, ailelerin çocuklarına karşı yaklaşımlarını ve dini eğitim verme yöntemlerini etkilemiştir. Çalışma, muhafazakâr aile çocuklarının sekülerleşme süreçlerini anlamada önemli bulgular sunmaktadır. Sonuçlar, dini ve ahlaki değerlerin aktarımında ailelerin daha etkili yöntemler geliştirmelerine yardımcı olabilir. Ayrıca, bu araştırma eğitim politikaları ve aile eğitim programları için öneriler sunmaktadır. Sultanbeyli örneği üzerinden elde edilen bulgular, benzer toplumsal ve kültürel bağlamlarda uygulanabilir stratejiler geliştirilmesine katkı sağlar.
Özet (Çeviri)
This study examines the secularization processes of children from conservative families living in the Sultanbeyli district of Istanbul, and the impacts of these processes on their religious beliefs and practices. The research aims to understand how the traditional religious and moral values of conservative families interact with the modern and secular world. Secularization refers to the process whereby religious beliefs and practices increasingly separate from individuals' and society's daily lives and public spheres. The study, conducted using quantitative methods, involved 630 participants from conservative families in Sultanbeyli, consisting of 315 women and 315 men. Participants were administered scales measuring religiosity and secularism in the postmodern era, and the data were analyzed. The findings reveal the secularization processes of children from conservative families and their effects on religious beliefs and practices. The process of secularization has led to significant changes in children's religious identity formation and intra-family communication. Increased interaction with modern and secular worldviews has influenced how families approach their children and methods of religious education. This study provides important insights into the secularization processes of children from conservative families. The results can assist families in developing more effective methods for transmitting religious and moral values. Additionally, the research offers recommendations for educational policies and family education programs. Findings from the Sultanbeyli case contribute to the development of applicable strategies in similar social and cultural contexts.