Bir göç kentinin yerlisi olmak: Gaziantep'te Şehreküstülüler örneği
Being a native in a migration city: The case of Şehreküstü residents in Gaziantep
  1. Tez No: 874401
  2. Yazar: ELİF ENEZ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KARADAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kent Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'te sıkça dile getirilen göç ve göçmen meselesinin diğer yüzüne odaklanarak; kentin göçmen vatandaşından ayrı olarak yerli vatandaşın göç meselesi üzerinde etkisini incelemektedir. Aynı zamanda yerli olma deneyimlerine ve yerlilik pratiklerine odaklanmaktadır. Özellikle Gaziantep'in en eski yerleşim yerlerinden olan Şehreküstü bölgesi ele alınmıştır. Çalışmanın temel argümanı kentte gelişen bir 'Antebin yerlisi' tanımı olması ve bu tanımın kent bilincine yerleşmesidir. Yerleşen bu tanım kent halkı tarafından aktarılan bir kültür haline gelmiştir. Bahsedilen aktarımın içinde sosyokültürel pratikler bulunmaktadır. Yeme içme, eğlence, evlilik, törensel faaliyetler gibi toplumsal yaşamın pek çok alanında görülen bu pratikler günlük yaşamın her sahasında karşımıza çıkmaktadır. Göç alan bir kent olması sebebiyle yerli ve yabancı arasındaki aktarım ve farklılaşmalar bu tanımın yerleştirilmesi sonucunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the other side of the frequently mentioned migration and immigration issue in Gaziantep; it examines the impact of local citizens on the immigration issue, apart from the immigrant citizens of the city. It also focuses on the practices of being local and indigeneity. In particular, Şehreküstü district, one of the oldest settlements of Gaziantep, is discussed. The main argument of the study is that there is a definition of 'Antebin yerlisi' that has developed in the city and this definition has settled in the city. This settled definition has become a culture transmitted by the people of the city. This transmission includes sociocultural practices. These practices, which are seen in many areas of social life such as eating and drinking, entertainment, marriage, and ceremonial activities, are encountered in every aspect of daily life. Since it is an immigrant city, the transfer and differentiations between locals and foreigners have resulted in the placement of this definition.