Kilis ilinde 15-18 yaş arasındaki Suriyeli mülteci ergenlerde başa çıkma stratejileri, öfke ve iyimserlik arasındaki ilişki
Syrian refugee adolescents between 15-18 years of age in Kilis province the relationship between exit strategies, anger and optimism
- Tez No: 874409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLARA DEMİRPENÇE SEÇİNTİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda amacımız Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci ergenlerin başa çıkma stratejileri ile öfke arasında iyimserliğin ilişkisini araştırmaktır.Bu doğrultuda araştırmanın çalışma grubunu 15-18 yaş aralığındaki 337 Suriyeli ergen oluşturmaktadır. Örneklem grubu Kilis İli ile sınırlandırılmıştır. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu, Başa Çıkma Stratejileri Ölçeği (BÇSÖ), Durum Öfke Ölçeği (DÖÖ), İyimserlik Ölçeği (İÖ) kullanılarak veriler toplanmıştır. Katılımcıların 173 (%51.3)'ü kadınlardan 164 (%48.7)'ü erkeklerden oluşmaktadır. Başa çıkma stratejileri ile iyimserlik arasında (B= .77) pozitif yönde iyimserlik ile öfke arasında (B= .89) pozitif yönde istatistiki olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Yapısal eşitlik modeline ilişkin dolaylı etkiler incelendiğinde başa çıkma stratejilerinin iyimserlik üzerinden gerçekleşen öfke üzerindeki dolaylı etkisinin .69 (SH= 0.06, t= 12.12) olduğu belirlenmiştir. Yapısal modelde dolaylı etkiye ilişkin t değerinin 0.05 anlamlılık düzeyinde alt sınır olarak kabul edilen 1.96 değerinden daha yüksek olduğu dolayısıyla bu değerlerin istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir. Yapısal eşitlik modeline ilişkin son olarak açıklanan varyans değerleri incelenmiştir. Model testi sonucunda elde edilen değerler test edilen modelin iyimserlikteki varyansın %60 (SH= 0.058, t= 13.41)'ünü, öfkedeki varyansın %79 (SH= 0.050, t= 17.94)'unu açıkladığı belirlenniştir. Sonuç: Yapısal eşitlik analizi neticesinde edinilen sonuçlar, başa çıkma stratejileri ile öfke arasında iyimserliğin aracı etkisini doğrulamaktadır. Bu bulgular, Suriyeli mülteci ergenlerde başa çıkma stratejilerinin duygusal öfke üzerindeki etkilerini anlamamıza katkı sağlamaktadır. Ancak, bu çalışmanın sınırlamaları göz önüne alındığında, gelecekteki araştırmalarda daha geniş örneklem grupları ve kültürel faktörlerin daha kapsamlı bir şekilde ele alınması önemlidir. Bu bulgular, mülteci ergenlere yönelik psikososyal müdahale programlarının geliştirilmesinde ve duygusal refahlarını artırmaya yönelik stratejilerin belirlenmesinde temel bir kaynak olabilir.
Özet (Çeviri)
Our aim in this study is to investigate the relationship between coping strategies and optimism among Syrian refugee adolescents living in Turkey. In this context, the study group consists of 337 Syrian adolescents aged between 15 and 18. The sample group is limited to the province of Kilis. Data were collected using the Personal Information Form, Coping Strategies Scale (CSS), State Anger Scale (SAS), and Optimism Scale (OS). Of the participants, 173 (51.3%) are females, and 164 (48.7%) are males. A statistically significant positive relationship is observed between coping strategies and optimism (B = .77), as well as between optimism and anger (B = .89). When indirect effects in the structural equation model are examined, the indirect effect of coping strategies on anger through optimism is determined to be -.69 (SE = 0.06, t = 12.12). The t-value for the indirect effect in the structural model is higher than the value considered as the lower limit at the 0.05 significance level (1.96), indicating that these values are statistically significant. Finally, the explained variance values in the structural equation model are examined. The test results show that the tested model explains 60% of the variance in optimism (SE = 0.058, t = 13.41) and 79% of the variance in anger (SE = 0.050, t = 17.94). Conclusion: The results obtained from the structural equation analysis confirm the mediating effect of optimism between coping strategies and anger. These findings contribute to our understanding of the impact of coping strategies on emotional anger among Syrian refugee adolescents. However, considering the limitations of this study, it is important for future research to address more extensive sample groups and cultural factors in a more comprehensive manner. These findings can serve as a fundamental resource in the development of psychosocial intervention programs for refugee adolescents and the identification of strategies to enhance their emotional well-being.