İzmir'de yaşayan suriyeli göçmen yetişkin kadınların besin güvencesi, sürdürülebilir beslenme davranışları ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of food security, sustainable nutritional behaviors and nutritional status of Syrian immigrant adult women living in İzmir
  1. Tez No: 898973
  2. Yazar: GÜLENDAM KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE KÜÇÜKERDÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Özet İzmir'de Yaşayan Suriyeli Göçmen Yetişkin Kadınların Besin Güvencesi, Sürdürülebilir Beslenme Davranışları ve Beslenme Durumlarının Değerlendirilmesi Araştırma, İzmir'de yaşayan Suriyeli göçmen yetişkin kadınların besin güvencesi, sürdürülebilir beslenme davranışları ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi ile besin güvencesi grupları arasında sürdürülebilir beslenme davranışları açısından bir fark olup olmadığının incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Tanımlayıcı ve kesitsel tipte planlanan bu araştırma, Mart 2023-Temmuz 2024 tarihleri arasında İzmir ili sınırları içinde yer alan Bornova, Kahramanlar ve Karabağlar Göçmen Sağlığı Merkezleri'ne başvuran, 18-64 yaş arasındaki 269 Suriyeli göçmen yetişkin kadının katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma verileri, katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, sağlık bilgileri ve beslenme alışkanlıklarına yönelik soruların, antropometrik ölçümlerin, 24 saatlik besin tüketim kaydının, Gıda Güvencesizliği Deneyim Ölçeği'nin (FIES), Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları Ölçeği'nin, Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği'nin ve Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği'nin (MEDAS) bulunduğu bir form kullanılarak yüzyüze görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi için SPSS 27.0 programı kullanılmıştır. Kadınların %59,5'inin besin güvencesizliğinin olmadığı, %30'unun orta seviyede ve %10,5'inin ciddi seviyede besin güvencesizliğinin olduğu bulunmuştur. Katılımcıların Sürdürülebilir ve Sağlıklı Beslenme Davranışları Ölçeği toplam puanı ortalaması 102,8±30,2, Sürdürülebilir Beslenmeye Yönelik Davranış Ölçeği toplam puanı ortalaması 98,0±17,2 ve MEDAS toplam puanı ortalaması 6,8±1,9'dur.
Özet (Çeviri)
Abstract Evaluation of Food Security, Sustainable Nutritional Behaviors and Nutritional Status of Syrian Immigrant Adult Women Living in Izmir The study was planned to evaluate food security, sustainable nutrition behaviors and nutritional status of Syrian immigrant adult women living in Izmir and to examine whether there is a difference between food security groups in terms of sustainable nutrition behaviors. This descriptive and cross-sectional study was conducted between March 2023 and July 2024 with the participation of 269 Syrian immigrant adult women aged 18-64 years who had registered at Bornova, Kahramanlar and Karabağlar Migrant Health Centers within the borders of Izmir province. The data for the study were collected through face-to-face interviews using a questionnaire that included questions on socio-demographic characteristics, health information and dietary habits, anthropometric measurements, a 24-hour dietary recall, Food Insecurity Experience Scale (FIES), Sustainable and Healthy Eating (SHE) Behaviors Scale, Behaviors Scale towards Sustainable Nutrition, and Mediterranean Diet Adherence Scale (MEDAS). SPSS 27.0 program was used to evaluate the data. It was found that 59.5% of the women participating in the study did not have food insecurity, 30% had moderate food insecurity, and 10.5% had severe food insecurity. The mean total score for the Sustainable and Healthy Eating Behaviors Scale was 102.8±30.2, the mean total score for the Behaviors Scale towards Sustainable Nutrition was 98.0±17.2, and the mean total score for the Mediterranean Diet Adherence Scale was 6.8±1.9.