Küme başağrısı hastalarında demografik özellikler, atak ve dönem özellikleri ve atak ve profilaktik tedavi yanıtları
Demographic characteristics, attack and period features,and responses to attack and prophylactic treatments in cluster headache patients
- Tez No: 874423
- Danışmanlar: PROF. DR. BABÜR DORA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Küme başağrısı (KB), toplumda her 1000 kişiden yaklaşık 4'ünde görülen, şiddetli ve işlevselliği kısıtlayıcı bir primer başağrısı bozukluğudur. KB'nin iyi bilinmemesi nedeniyle hastalar sıklıkla yanlış tanılar almakta ve doğru tedaviye ulaşmada gecikmeler yaşamaktadır. Bu çalışmanın amacı, merkezimizde takip edilen KB hastalarının klinik özelliklerini retrospektif olarak değerlendirmek, geçmişte aldıkları yanlış tanıları belirlemek ve uygulanan tedavilere yanıtlarını incelemektir. Yöntem: Çalışmaya, 2018 yılında yayınlanan Başağrısı Bozukluklarının Uluslararası Sınıflaması'nın üçüncü baskısında bulunan küme başağrısı tanı kriterlerini karşılayan, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda takipli KB hastaları dahil edilmiştir. Demografik veriler, klinik özellikler, tedavi yanıtları ve tanı gecikmeleri analiz edilmiştir. Tedavi etkinliklerini ve sonuçları etkileyen faktörleri değerlendirmek için istatistiksel analizler yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplam 89 KB hastası dahil edilmiş olup, erkek/kadın oranı 10:1 olarak bulunmuştur. Hastalığın başlangıç yaşı ortalama 28,5 yıl iken, tanı gecikme süresi ortalama 6,2 yıl olarak belirlenmiştir. Oksijen tedavisi ve sumatriptan enjeksiyonları, sırasıyla %80,9 ve %85,7 oranlarında yüksek tutarlı yanıt oranları ile dikkat çekmiştir. Diğer tedaviler, örneğin nazal lidokain ve frovatriptan, değişken etkinlik göstermiştir. En sık kullanılan profilaktik tedaviler olan verapamil ve metilprednizolon, sırasıyla %78,95 ve %79,31 oranlarında tutarlı yanıt oranlarına sahiptir. Ayrıca, hastaların %82,8'inin başlangıçta migren veya sinüzit gibi yanlış tanılar aldığı tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmanın bulguları, KB'nin tanı ve tedavi süreçlerinde farkındalığın artırılması gerektiğini vurgulamaktadır. Oksijen tedavisi ve sumatriptan enjeksiyonları, KB ataklarının yönetiminde oldukça etkili tedavi seçenekleri olarak öne çıkmaktadır. Verapamil ve metilprednizolon gibi profilaktik tedaviler de önemli ölçüde etkilidir. KB'nin yönetiminde, hastaların bireysel özelliklerine ve yanıtlarına göre özelleştirilmiş tedavi planları gerekmektedir. Gelecekteki araştırmalar, tedavilerin uzun vadeli etkinliği ve güvenliği üzerine odaklanmalı ve tedavi stratejilerinin sürekli olarak iyileştirilmesine katkı sağlamalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Cluster headache (CH), a primary headache disorder affecting approximately 4 in every 1000 individuals, is characterized by severe pain and significant impairment of functionality. Due to the limited awareness of CH, patients frequently receive incorrect diagnoses and face delays in accessing appropriate treatment. The aim of this study is to retrospectively assess the clinical characteristics of CH patients monitored at our center, identify their previous misdiagnoses, and examine their responses to administered treatments. Method: The study included CH patients followed at the Neurology Department of Akdeniz University Faculty of Medicine, who met the diagnostic criteria for cluster headaches outlined in the third edition of the International Classification of Headache Disorders published in 2018. Demographic data, clinical characteristics, treatment responses, and diagnosis delays were analyzed. Statistical analyses were conducted to evaluate factors influencing treatment efficacy and outcomes. Results: A total of 89 CH patients were included in the study, with a male- to-female ratio of 10:1. The average age at onset was 28.5 years, and the average delay in diagnosis was determined to be 6.2 years. Oxygen therapy and sumatriptan injections were notably effective, showing high consistent response rates of 80.9% and 85.7%, respectively. Other treatments, such as nasal lidocaine and frovatriptan, exhibited variable effectiveness. The most commonly used prophylactic treatments, verapamil and methylprednisolone, had consistent response rates of 78.95% and 79.31%, respectively. Additionally, it was found that 82.8% of the patients initially received incorrect diagnoses such as migraine or sinusitis. Conclusion: The findings of this study emphasize the need to increase awareness in the diagnosis and treatment processes of CH. Oxygen therapy and sumatriptan injections stand out as highly effective treatment options for managing CH attacks. Prophylactic treatments like verapamil and methylprednisolone also significantly impact effectiveness. Management of CH requires customized treatment plans tailored to the individual characteristics and responses of patients. Future research should focus on the long-term efficacy and safety of treatments and contribute to the continuous improvement of treatment strategies.