Akut egzersizin futbolcularda speksin ve oreksin üzerine etkisi
Effect of acute exercise on spexin and orexin in football players
  1. Tez No: 874426
  2. Yazar: FERİDE KOCA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ÖRKMEZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ÇİMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Egzersizin kardiyovasküler hastalık riskini azaltma, kan kolesterol ve glikoz düzeylerini düşürme, gibi birçok olumlu etkileri vardır. Speksin ve oreksin yakın zamanda keşfedilmiş peptid yapıda biyomarkerlardır. Literatürde speksin ve oreksinin obezite, insülin direnci, kardiyovasküler hastalıklar ve tip 2 diyabet gibi birçok hastalıkla ilişkili olabileceğini gösteren çalışmalar mevcuttur. Egzersizin de bu biyomarkerlar üzerinde etkisi olduğu düşünülmektedir. Biz bu tez çalışmasında akut egzersizin futbolcularda speksin ve oreksin üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza düzenli egzersiz yapan 24 sağlıklı erkek lisanslı futbolcu grubu ile düzenli egzersiz yapmayan 24 sağlıklı erkek kontrol grubu dahil edildi. Futbolculara 45 dakikalık akut egzersiz yaptırıldı, egzersizden hemen önce ve hemen sonra venöz kan örneği alınırken, kontrol grubundan 12 saatlik açlık sonrası kan örneği alındı. Alınan örneklerde serum speksin ve oreksin değerleri ELISA ile ölçüldü. Çalışmanın sonucunda futbolcuların egzersiz sonrası serum speksin ve oreksin değerlerinin egzersiz öncesine göre anlamlı olarak yükseldiği bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak akut egzersizin hem oreksin hem de speksin seviyelerini yükselttiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Exercise has many positive effects, such as reducing the risk of cardiovascular diseases, lowering blood cholesterol and glucose levels. Spexin and orexin are recently discovered peptide biomarkers. Studies suggest that spexin and orexin may be associated with many diseases such as obesity, insulin resistance, cardiovascular diseases, and type 2 diabetes. It is also believed that exercise may have an effect on these biomarkers. In this study, we aimed to investigate the effect of acute exercise on spexin and orexin in football players. Our study included a group of 24 healthy male licensed amateur football players who regularly exercise and a control group of 24 healthy male individuals who do not exercise regularly. Football players underwent 45 minutes of acute exercise, venous blood samples were taken before and immediately after the exercise, while blood samples were taken from the control group after 12 hours of fasting. Serum spexin and orexin levels in the samples were measured using ELISA. As a result, it was found that the post-exercise serum spexin and orexin levels of players were significantly higher than the pre-exercise levels (p0.05). As a result, it was observed that acute exercise increased both orexin and spexin levels.