Alt-üst gis (non-varisiyel) kanama ayrımında TFF-2'nin rolü ve klinik sonlanımla ilişkisi
The role of TFF-2 in the differentiation of upper(non vari̇ceal)/lower gi bleeding and its relationship with clinical outcome
  1. Tez No: 874439
  2. Yazar: MUHAMMET GÖV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: GİS kanamaları, tıbbi aciller arasında hastaneye başvuruların, ciddi morbidite ve mortalitenin, kaynak kullanımının en önemli nedenlerindendir. GİS kanamaların patofizyolojisinde mukozal bariyerlerin bozulmasının rolü çok önemlidir. Bu mukozal bariyerde önemli rol oynayan Trefoil ailesinden TFF-2'nin serumda ölçümünü kullanarak, non-varisiyel GİS kanamaların ayrımını (alt/üst), klinik izlemini ve sonlanımını tahmin etmeyi amaçladık. Gereç ve yöntemler: Çalışmaya 25.04.2023 – 25.11.2023 tarihleri arasında Acil Servis'e GİS kanama bulguları ile başvuran, kanama odağı gösterilen 18 yaş ve üzerindeki hastalar dahil edilmiştir. Kontrol grubu olarak İç Hastalıkları Poliklinikleri'ne GİS dışındaki yakınmayla başvuran, GİS kanaması/GİS operasyonu öyküsü olmayan gönüllüler dahil edilmiştir. 70 non-varisiyel ÜGİS odağı, 36 AGİS kanama odağı saptanan hasta, 30 sağlıklı topkam 136 gönüllü alındı. Hastaların verileri, kendileri ve yakınlarından, elektronik ve basılı dosyalarından alındı. Hastaların başvuru anındaki ve sağlıklı gönüllülerin kontrol kanlarından, serum TFF- 2 düzeyi ölçüldü. ÜGİS, AGİS kanama grupları arasında ve sağlıklı gönüllülerde TFF- 2 düzeyi karşılaştırıldı. TFF-2 düzeyi hastaların demografik özellikleri, özgeçmişleri, vital bulguları, kanama odakları(alt/üst), laboratuvar tetkikleri, yoğun bakım ihtiyaçları, kan ürünü replasman ihtiyaçları, skorlama sistemleri (AIMS65, Glasgow- Blatchford, Rockall, Forrest, Oakland), hastanede yatış süreleri, mortaliteleri, taburculuk sonrası 3 ay rekanama durumları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Aims: GI bleeding is one of the most important causes of hospital admissions, serious morbidity and mortality, and resource utilization among medical emergencies. The role of disruption of mucosal barriers in the pathophysiology of GI bleeding is very important. We aimed to predict the differentiation (upper/lower), clinical follow- up and outcome of non-variceal GI bleeding by measuring in serum TFF-2, a member of the Trefoil family that plays an important role in this mucosal barrier. Materials and methods: Patients aged 18 years and over who presented to the Emergency Department between 25.04.2023 and 25.11.2023 with GI bleeding findings and who were identified as bleeding site were included in the study. Volunteers who presented to Internal Medicine Outpatient Clinics with complaints other than gastrointestinal complaints and who had no history of GI bleeding/GI operation were included as the control group. Seventy patients with non-variceal UGI bleeding sites, 36 patients with LGI bleeding sites and 30 healthy total 136 volunteers were included. Patients' data were obtained from themselves and their relatives and from their electronic and printed files. Serum TFF-2 levels were measured at the time of admission and in control blood samples of healthy volunteers. TFF-2 levels were compared between UGI and LGI bleeding groups and in healthy volunteers. TFF-2 level was compared with demographic characteristics, medical history, vital signs, bleeding sites (upper/lower), laboratory tests, intensive care needs, blood product transfusion needs, scoring systems (AIMS65, Glasgow-Blatchford, Rockall, Forrest, Oakland), duration of hospitalization, mortality, and rebleeding status 3 months after discharge.