Mustafa Kemal Atatürk ve üniformaları
Mustafa Kemal Ataturk and his uniforms
- Tez No: 874438
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ERAY BİBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türk toplumunun değişmez bir parçası olan ordu ve millet anlayışı ortaya çıktığı ilk andan itibaren kendi değerini sıkı sıkıya korumayı başarmıştır. Savaşların içine doğmuş olmasını kendi lehine çevirerek çağdaş uygarlıklar seviyesine erişen bu toplumun en belirgin özelliği ise ordusuyla bütünleşmiş olmasıdır. Türk ordusunun Ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'te içinde bulunduğu toplumun başta askeri değerleri olmak üzere diğer örf ve adetlerini muntazaman devam ettirmiştir. Atatürk'ün eşsiz bir asker ve devlet adamı olması münasebetiyle askerlik hayatına ait birçok fotoğrafı karşımıza çıkmakta ve bu fotoğraflarda yer alan üniformalarına yönelik bir takım değerlendirilmeler yapılmaktadır. Söz konusu değerlendirmelerin doğru ve anlaşılır biçimde yapılması maksadıyla ele alınan bu çalışmada Atatürk'e ait olan fotoğrafların analizi yapılmıştır. Atatürk'ün kullanmış olduğu üniformalar kronolojik bir sıra dâhilinde yaşamı ile ilişkilendirilerek tarama modeli yöntemiyle incelenmiştir. Türk kara ordusunun üniformalarına yapılan değerlendirmeler özelinde bu kıyafetlerde yer alan aksesuarlarında köklü bir geçmişe sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda Atatürk'ün, üniformalarını nizamnamelerde belirtilmiş esaslar dâhilinde kullandığı, hak etmediği hiç bir madalya veya nişanı kullanmadığı, şık ve temiz üniformalı halinin karizmatik bir lider olmasına katkı sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The understanding of army and nation, which are an indispensable part of Turkish society, has managed to maintain its value tightly from the first moment it emerged. The most distinctive feature of this society, which has reached the distribution of contemporary civilizations by transforming itself through internal war, is that it is integrated with its division. The Eternal Commander-in-Chief of the Turkish Army, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, has regularly maintained the society's military values, as well as other customs and traditions. Since Atatürk was an extraordinary military and statesman, he avoided many photographs of his military life, and some evaluations were made regarding the uniforms in these photographs. In order to make these evaluations accurately and understandably, the photographs of this successful Atatürk were analyzed. The uniforms used by Atatürk are determined by the scanning model followed along with his life in a chronological order. In the evaluations made on Turkish land costumes, it was revealed that the accessories included in these clothes have a detailed history. It has been determined that Atatürk used his uniforms within the principles specified in the regulations, that he did not use any medals or decorations that were not deserved, and that his stylish and clean uniform supported him as a charismatic leader.