Plaj futbolunda kombine antrenmanların beden kompozisyonu ve performansa etkisi
The effect of combined training on body composition and performance in beach soccer
  1. Tez No: 874452
  2. Yazar: SEYİT AHMET SÜER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR NALBANT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmanın amacı, plaj futbolunda kombine antrenmanların beden kompozisyonu ve performansa etkisinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya gönüllü olarak Plaj Futbolu Milli Takımında oynayan 14 ve Türkiye Plaj Futbolu Liginde oynamış milli olmayan 12, toplamda 26 futbolcu katıldı. Plaj Futbolu Millî Takımı sporcuları egzersiz grubunu, Türkiye Plaj Futbolu Liginde oynamış milli olmayan sporcular kontrol grubunu oluşturdu. Altı hafta ara ile her iki gruba iki ölçüm yapıldı. Egzersiz grubuna altı hafta boyunca plaj futboluna özgü kombine antrenman uygulandı, ancak kontrol grubu kendi antrenmanları dışında herhangi bir çalışma yapmadı. Her iki gruba da vücut ağırlığı (VA), beden kitle indeksi (BKİ), vücut yağ yüzdesi (VYY), vücut yağ kütlesi (VYK) ve performans (otur eriş, 20m sürat, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, Illinois çeviklik) testleri uygulandı. Katılımcı sayısının 50'nin altında olduğundan dolayı normallik testi için Shapiro-Wilk testi yapıldı. Normal dağılan veriler arasındaki farkın ortaya çıkarılması için de parametrik testlerden paired samples t test (eşleştirilmiş örneklem t testi) yapıldı. Normal dağılım göstermeyen veriler için Wilcoxon Signed Ranks Test (işaretli sıralar testi) uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of combined training on body composition and performance in beach soccer. A total of 26 footballers, 14 of them playing in the Beach Soccer National Team and 12 non-national footballers playing in the Turkish Beach Soccer League, participated in the study voluntarily. Beach Soccer National Team athletes constituted the exercise group and non-national athletes who played in the Turkish Beach Soccer League constituted the control group. Two measurements were performed in both groups at six-week intervals. The exercise group performed beach soccer-specific combined training for six weeks, but the control group did not perform any training other than their own training. Body weight (BW), body mass index (BMI), body fat percentage (BMF), body fat mass (BMM) and performance (sit and reach, 20m sprint, vertical jump, standing long jump, Illinois agility) tests were applied to both groups. Since the number of participants was less than 50, Shapiro-Wilk test was performed for normality test. Since the number of participants was below 50, Shapiro-Wilk test was performed for normality test. In order to reveal the difference between normally distributed data, the paired samples t test, one of the parametric tests, was performed. Wilcoxon Signed Ranks Test was applied for data that did not show normal distribution.