Milli plaj voleybolcuların antropometrik özellikleri ile sıçrama kuvveti, çabukluk ve dayanıklılıklarının araştırılması
National beach volleyball anthropometric traits and splash force, agility and investigation of resistance
- Tez No: 341814
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KALKAVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırmada; Milli Plaj Voleybolcuların Antropometrik Özellikleri İle Sıçrama Kuvveti, Çabukluk Ve Dayanıklılıklarının Araştırılması amaçlanmıştır. Milli Plaj Voleybolu takımında oynayanlara ölçüm yapılabilmesi için öncelikli olarak Türkiye Voleybol Federasyonundan izin alındıktan sonra ilgili milli takım antrenörlerinden de izin alınarak ölçümler tamamlanmıştır. Ölçümler 2012-2013 sezonunda değişik bölgelerde kamp yapan milli sporcuların bulundukları yerlerde yapılmıştır. Sporculara çalışma ile ilgili bilgi verilmiş sonrada gönüllü olarak katılmaları talep edilmiştir. Ölçüm aşamasında bazı sporcular ayrılmış bu sporculara ait dereceler değerlendirmeye alınmamıştır. Sporcular hakkında önce demografik bilgiler toplanmıştır. Sonrada ölçüm olarak; Temel Motor Testler, Uzunluk Ölçümleri, Genişlik Ölçümleri, Çevre Ölçümleri ve Vücut Yağ Yüzdelerini hesaplamak için deri kıvrımları ölçülmüştür. İstatistik test olarak kadın ve erkek sporcuların bakılan ölçüm özellikleri bakımından ?=0.05 anlamlılık düzeyinde bağımsız iki grup için t-testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to find Anthropometric Traits and Splash Force, Agility and Resistance of National beach volleyball players. To carry out the measurement of national beach volleyball players, after obtaining permission from Turkey Volleyball Federation as a priority and with permission from the relevant national team coaches, the measurements were completed. The measurements were obtained in some different regions in which the National beach volleyball players were camping. First the sporters were informed about the study and and requested to participate as volunteers fort his study. Some players who left the camps and the results of their measurements were not taken into evaluation. After taking players? demographic information, some wariables were measured like; Basic Motor Tests, Length Measurements, Width Measurements, Circumference Measurements and, to calculate Body Fat Percentage, their skin folds were measured. Statistically, for men and women sporters measurement results, a t-test was applied to independent two groups in a=0.05 significance level.