Psikolojik sağlamlık ile psikopatoloji arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların aracı rolü
The mediator role of basic psychological needs in the relationship between psychological resilience and psychopathology
- Tez No: 874453
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL AKÇAY USUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında psikolojik sağlamlık ile psikopatoloji arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların aracılık rolü araştırılmıştır. Araştırma Türkiye'nin 7 farklı bölgesinden rastgele illerden katılım sağlayan 18 yaş üzeri kadın ve erkekleri kapsamaktadır. Örneklem 126 erkek, 328 kadın olmak üzere toplam 454 kişiden oluşmaktadır. Araştırmada katılımcılara veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ), Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği (TPİÖ) ve Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21) uygulanmıştır. Araştırmanın analizinde Lisrel 8.51 ve Spss 27.0 programları kullanılmış ve ortaya konulan yapısal eşitlik modellemesi neticesinde psikolojik sağlamlık ile psikopatoloji arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların tam aracılık etkisi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the mediating role of basic psychological problems in the relationships between psychological resilience and psychopathology was investigated. The research includes men and women over the age of 18 who participated from random provinces in 7 different regions of Turkey. There are a total of 454 participants in the sample, 126 of whom are men and 328 of whom are women. Personal Information Form, Connor-Davidson Psychological Resilience Scale (CDPSS), Basic Psychological Needs Scale (TPIS) and Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21) are guaranteed as data collection tools in the research. Lisrel 8.51 and Spss 27.0 programs were used in the analysis of the research, and as a result of the healthy freedom maintenance, situations in which the full mediating effect of basic psychological psychology were reached in the relationship between psychological resilience and psychopathology.