Torakal aort anevrizma onarımı ((TEVAR) prosedürünün sol ventrikül global longitudinal strain üzerine etkisi
Effect of thoracic aortic aneurysm repair ((TEVAR) procedure on left ventricular global longitudinal strain
- Tez No: 874455
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Akut aort diseksiyonu (AAD), akut aortik sendromlar (AAS) içinde en sık görülen, mortalite ve morbiditesi yüksek bir hastalıktır. Torasik aort anevrizmasının (TAA) ise diseksiyon riski nedeniyle takibi son derece önemlidir. 2005 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), Tip B aort diseksiyonları (TBAD) için Torasik Endovasküler Aort Onarımı (TEVAR) yöntemini onaylamıştır. Aortun özellikle proksimal segmentleri sistolde genişleyerek kanı depolar ve depolanan kan diastolde periferik dolaşıma verilir. Aortun“Windkessel etkisi”olarak tanımlanan bu fonksiyonu periferik dolaşımın devamlı ve düzenli olmasını sağlar. TEVAR işlemi yapılan hastalarda, aortun esneyerek kanı depolama kapasitesi en yüksek olan proksimal segmentlere stent greft yerleştirilmesinin bu fonksiyonu bozacağını ve buna bağlı oluşan artyükün uzun vadede sol ventrikül sistolik fonksiyonlarını bozabileceğini öngörmekteyiz. Yapılan çalışmalarda sol ventrikül global longitudinal strain (LVGLS) ölçümünün sol ventrikül ejeksi yon fraksiyonu (LVEF) bozulmadan önce sistolik fonksiyonlardaki bozulmanın daha erken tespitine olanak tanıdığı gösterilmiştir. Çalışmamızda TEVAR işlemi uygulanan hastalarda preoperatif ve postoperatif LVGLS ölçümlerini karşılaştırılarak işleme bağlı LVGLS değişimini göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Mart 2023-Mayıs 2024 arasında İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'nde TBAD veya TAA nedeni ile TEVAR işlemi yapılan ve malignite, ileri kapak patolojisi, son dönem kronik böbrek yetersizliği/karaciğer yetersizliği ve kalp yetmezliği olmayan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların preoperatif komorbid durumları, ilaç kullanımları, kan parametreleri, elektrokardiyografi (EKG), transtorasik ekokardiyografi (TTE) görüntüleri ve LVGLS değerleri kaydedildi ve bu parametreler postoperatif 3. ay poliklinik kontrolünde elde edilen değerlerle karşılaştırıldı. Bulgular: TEVAR işlemi öncesi ve sonrası tansiyon, EKG ve TTE'de elde edilen parametreler ve laboratuvar parametreleri kullanılarak işleme bağlı anlamlı bir değişiklik olup olmadığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute aortic dissection (AAD) is the most common acute aortic syndrome (AAS) with high mortality and morbidity. The follow-up of thoracic aortic aneurysm (TAA) is extremely important due to the risk of dissection. In 2005, the U.S. Food and Drug Administration (FDA) approved the Thoracic Endovascular Aortic Repair (TEVAR) method for Type B aortic dissections (TBAD). The proximal segments of the aorta dilate during systole to store blood, which is then released into the peripheral circulation during diastole. This function, known as the“Windkessel effect,”ensures continuous and regulated peripheral circulation. We hypothesize that placing a stent graft in the proximal segments of the aorta, which have the highest capacity to store blood, may impair this function in TEVAR patients and potentially lead to long-term deterioration of left ventricular systolic functions. Studies have shown that measuring left ventricular global longitudinal strain (LVGLS) allows for earlier detection of systolic dysfunction before the left ventricular ejection fraction (LVEF) decreases. Our study aims to demonstrate the LVGLS changes related to the procedure by comparing preoperative and postoperative LVGLS measurements in patients undergoing TEVAR. Materials and Methods: Patients who underwent TEVAR due to TBAD or TAA between March 2023 and May 2024 at the Istanbul Health Sciences University Mehmet Akif Ersoy Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, Cardiology Clinic, and who did not have malignancy, advanced valve pathology, end-stage chronic renal failure/liver failure, or heart failure, were included in the study. Preoperative comorbid conditions, medication use, blood parameters, electrocardiography (ECG), transthoracic echocardiography (TTE) images, and LVGLS values of the patients were recorded and compared with the values obtained during the third-month postoperative follow-up. Results: Blood pressure, ECG, TTE parameters, and laboratory parameters obtained before and after the TEVAR procedure were analyzed to determine if there were any significant changes related to the procedure.